Ceny kart graficznych już nie wzrosną? Nowe prognozy są optymistyczne

Ceny kart graficznych już nie wzrosną? Nowe prognozy są optymistyczne

W wyniku gwałtownie spadających cen pamięci, ceny układów graficznych NVIDIA i AMD, które trafiają do kart graficznych dla segmentu PC i konsol, nie będą dalej rosnąć od tego kwartału. Tak wynika z najnowszego raportu dostarczonego przez TendForce.

TrendForce twierdzi, że niedawny spadek kryptowalut wywołał zamieszanie na całym rynku pamięci DRAM, który obejmuje GDDR6 i GDDR5. Istnieje kilka czynników, które doprowadziły do ​​tego spadku, ale raport podkreśla kryptowalutę jako główny powód, ponieważ popyt na karty graficzne NVIDIA i AMD drastycznie spadł, co jest konsekwencją zmniejszenia zainteresowania inwestorów BTC i ETH. TrendForce podkreśla, że tak gwałtowny spadek cen kryptowalut zaszkodzi rynkowi GDDR5 i GDDR6 w 3Q21.

Spadek zainteresowania kryptowalutami i kartami graficznymi powoduje zamieszanie na rynku pamięci GDDR5 i GDDR6. Malejący popyt ze strony producentów powoduje obniżanie cen GDDR5 i GDDR6, co przełoży się na spadek cen kart graficznych i konsol.

spadek cen pamięci ddr6

Rosnące zapotrzebowanie na DRAM i rosnące ceny kontraktowe były głównym powodem, dla którego ceny drastycznie wzrosły w czasie pandemii. Teraz jednak ceny pamięci DRAM przestają rosnąć i oczekuje się, że w nadchodzącym kwartale zaczną się obniżać. "Możemy oczekiwać, że ceny kart graficznych również spadną, zwłaszcza jeśli sytuacja z krytowalutami się utrzyma. Ceny ETH spadły o ponad 50% w ciągu dwóch miesięcy (...). W związku z tym znacznie spadło również zainteresowanie górników i inwestorów kryptowalut ETH. Ceny kart graficznych spadły o około 20-60% w ciągu ostatniego miesiąca. Różnice w wielkości spadku zależą od marki i generacji technologii. Co więcej, ogólny spadek cen i popytu na karty graficzne również poważnie ograniczył popyt na pamięć DRAM do kart graficznych" - pisze TrendForce.

 Bardzo drogie moduły GDDR6 przyczyną wyższych cen kart graficznych

Ze spadków cen pamięci ucieszą się również osoby zainteresowane kupnem konsol PS5 i Xbox Series X. Możemy spodziewać się, że dostępność i ceny konsol również ulegną poprawie w nadchodzącym kwartale, podobnie jak kart graficznych. "Ogólnie rzecz biorąc, ceny na rynku kasowym graficznych układów DRAM, który jest rynkiem niezwykle responsywnym, zaczęły już odzwierciedlać słabnący popyt ze strony segmentu produktów końcowych, w szczególności na karty graficzne (NVIDIA/AMD) wykorzystywane do kopania kryptowalut". 

"Wraz ze wzrostem podaży używanych kart graficznych niektórzy producenci kart graficznych mogą w ten sposób rozpocząć promocyjne obniżki cen, aby zwiększyć sprzedaż. Ponadto, kupujący na rynku kasowym mogą również zacząć oczekiwać jeszcze niższych cen, a to przewidywanie prawdopodobnie doprowadzi albo do ogromnego spadku popytu na karty graficzne, albo spowoduje, że kupujący przyjmą spekulatywne podejście do pamięci graficznej DRAM" - dodaje TrendForce, który uważa, że ceny GDDR6 zaczną się zmniejszać w 3 kwartale tego roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych już nie wzrosną? Nowe prognozy są optymistyczne

 0