Ceny kart graficznych ponownie spadają, nawet o 18% w ostatnich tygodniach

Ceny kart graficznych ponownie spadają, nawet o 18% w ostatnich tygodniach

W sieci coraz częściej pojawiają się plotki na temat nadchodzących kart graficznych NVIDII z serii GeForce GTX 11xx, a spodziewać można się również, że i AMD szykuje jakieś nowe produkty, choćby w postaci odgrzewanych kotletów z zeszłorocznymi GPU. Jeśli zaś dołożymy do tego słabnącą popularność kryptowalut i tym samym zwiększenie podaży grafik na rynku, to nic dziwnego, że ceny GeForce’ów i Radeonów notują kolejne wyraźne spadki.

Pojawienie się większej ilości układów graficznych na rynku bezpośrednio przekłada się na powolne, lecz sukcesywne powracanie cen kart do normalnych poziomów i choć te wciąż są wyższe niż sugerowane przez producentów kwoty, to obecnie zdecydowanie bliżej im do tych poziomów niż jeszcze pół roku temu. Warto przypomnieć, że pierwszy wyraźny spadek, sięgający nawet 25%, odnotowaliśmy wraz z końcem marca tego roku. W kolejnych dwóch miesiącach ceny ponownie uległy stagnacji, co tłumaczone jest zwiększonym popytem ze strony graczy, który kompensował mniejsze zainteresowanie górników. Niemniej jednak przez ostatnie półtora miesiąca ponownie coś ruszyło się w temacie i ceny modeli zarówno od AMD, jak i NVIDII, ponownie poleciały, spadając nawet o 18% na rynku europejskim.

Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne wyraźne spadki cen kart graficznych, które zaobserwować możemy również w Polsce.

Ceny kart graficznych ponownie spadają, nawet o 18% w ostatnich tygodniach

Eksperci wskazują, że trend ten powinien utrzymać się do końca lata i w sezonie powrotu do szkół, co związane ma być z debiutem nowych GeForce’ów od Zielonych i potencjalnym pojawieniem się kolejnych Radeonów od Czerwonych. Co cieszy nas najbardziej, obniżki zaobserwować można również na naszym rynku (z uwzględnieniem niemieckiego Amazonu) i wystarczy spojrzeć na historię cen popularnych modeli w ostatnich miesiącach. Dla przykładu, jeszcze na początku kwietnia za kartę Gigabyte GeForce GTX 1060 OC VR Ready zapłacić trzeba było 1425 PLN, a teraz zakupić można ją za 1300 PLN z groszami. Sapphire Radeon RX 570 Pulse 1 kwietnia kosztował 1338 PLN, obecnie 1029 PLN. Podobnie sytuacja ma się w przypadku flagowych modeli, ponieważ Asus ROG Strix RX Vega 64 Gaming przed kilkoma miesiącami kosztował 3349 PLN, a obecnie można go nabyć z niemieckiego Amazonu za 2817 PLN, gdzie cena wyraźnie spadła w ostatnich tygodniach.

Ceny kart graficznych ponownie spadają, nawet o 18% w ostatnich tygodniach

Źródło: Skąpiec

Są to niewątpliwie bardzo dobrze wieści dla graczy, którzy przez dłuższy czas musieli borykać się z mocno zawyżonymi cenami kart graficznych oraz notorycznymi brakami produktów na sklepowych półkach. NVIDIA i AMD, jak i ich partnerzy, zapewne są mniej zadowoleni z takiego obrotu sprawy, ponieważ bezpośrednio wpływa to na spadek przychodów, a powodować może także nadwyżki magazynowe spowodowane przeszacowaniem popytu. Z przecieków wynika zaś, że właśnie z tego powodu Zieloni nie zaprezentowali jeszcze swoich nowych kart, pomimo że plotki na ich temat pojawiają się od wielu miesięcy, ale NVIDIA odkładać ma ich debiut, chcąc pozbyć się dotychczasowych modeli. Być może coś ruszy się w temacie już w trakcie sierpniowych targów Gamescom, na co liczy zapewne wielu graczy odkładających decyzję o zakupie nowej karty do prezentacji kolejnej generacji GeForce’ów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych ponownie spadają, nawet o 18% w ostatnich tygodniach

 0