Ceny kart graficznych RTX 30 i RX 6000 jeszcze nigdy nie były tak blisko sugerowanych poziomów

Ceny kart graficznych RTX 30 i RX 6000 jeszcze nigdy nie były tak blisko sugerowanych poziomów

Niemiecki portal 3DCenter przygotował tradycyjny raport dotyczący cen kart graficznych w ostatnich tygodniach i ku uciesze graczy spadkowy trend nadal jest kontynuowany - jesteśmy już naprawdę blisko sugerowanych cen producenckich. 

Najnowsze dane z głównych niemieckich sklepów pokazują, że ceny kart graficznych wciąż spadają w kierunku sugerowanych przez producenta poziomów (SCD). Ceny kart graficznych obecnej generacji z serii GeForce RTX 3000 i Radeon RX 6000 są obecnie najniższe w historii. Co warto podkreślić, ceny produktów AMD są wciąż tańsze w porównaniu do ich odpowiedników z zielonego zespołu. W tym przypadku znaleźć można nawet oferty na modele w sugerowanych przez producenta cenach, co w przypadku najnowszych generacji GPU jest nie lada wydarzeniem.  

Najnowsze dane z głównych niemieckich sklepów pokazują, że ceny kart graficznych wciąż spadają w kierunku sugerowanych przez producenta poziomów.

Ogólnie rzecz biorąc, patrzymy na ceny niższe o 5 punktów procentowych zarówno dla kart Radeon, jak i GeForce, co oznacza spadek z 12% do 7% dla serii RX 6000 i 19% do 14% dla GeForce RTX 30. Te wartości procentowe odnoszą się do ceny powyżej sugerowanej ceny detalicznej. Wciąż nie jest to więc idealna sytuacja, biorąc pod uwagę, że często mówimy o kartach graficznych, które mają nawet 1,5 roku na karku, ale jeśli porównamy to z sytuacją, z jaką mieliśmy do czynienia pół roku temu, to widać dużą poprawę. 

Chociaż istnieje kilka kart z niższej i średniej półki cenowej w cenie od 0 do 10% wyższej od SCD, karty premium nadal kosztują średnio o 22% więcej. Popyt na te modele jest obecnie wysoki, ponieważ wielu graczy długo odkładało decyzję o zakupie tych kart, gdy po prostu nie było ich na nie stać. Teraz, zaledwie kilka miesięcy od premiery GPU nowej generacji, które prawdopodobnie będą kosztować znacznie więcej przez kilka tygodni po premierze, karty obecnej generacji powoli stają się dobrą opcją.

Chociaż rzeczywiście mamy do czynienia z dobrym z punktu widzenia graczy trendem, wkrótce sytuacja może się pogorszyć. To dlatego, że górnicy GPU mogą przygotowywać się do ponownego wykupienia kart graficznych, nawet tych od NVIDII z ogranicznikiem kopania Lite Hash Rate (LHR), ponieważ limiter LHR został właśnie złamany, a 100% wydajności w kopaniu jest teraz dostępne nie tylko w systemie Windows, ale także w systemie Linux.

Jak zawsze cennik odzwierciedla oferty popularnych sklepów niemieckich i austriackich. Sytuacja może być zupełnie inna w innych regionach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych RTX 30 i RX 6000 jeszcze nigdy nie były tak blisko sugerowanych poziomów

 0