Chińczycy przedstawiają swój najpotężniejszy procesor graficzny 7 nm. Szybszy niż NVIDIA Ampere

Chińczycy przedstawiają swój najpotężniejszy procesor graficzny 7 nm. Szybszy niż NVIDIA Ampere

Chińskie przedsiębiorstwo Biren ogłosiło swój najmocniejszy procesor graficzny wykonany w litografii 7 nm o nazwie kodowej BR100. Układ posiada łącznie 77 miliardów tranzystorów. Z uwagi na przeznaczenie GPU, w specyfikacji odnajdziemy także 64 GB pamięci w standardzie HMB2e. Biren BR100 obsługuje zarówno złącze PCIe 5.0, jak i CXL. Ponadto firma wprowadza własną platformę oprogramowania znaną jako BIRENSUPA.

Podczas wydarzenia Biren Explore Summit 2022, chińskie przedsiębiorstwo Biren Technology przedstawiło światu swój najnowszy, a zarazem najmocniejszy procesor graficzny o nazwie kodowej BR100. Celem firmy jest rywalizacja z największymi graczami na tym rynku. Wspomniane GPU jest produkowane w litografii 7 nm i technologii pakowania 2,5D CoWoS TSMC. Układ składa się łącznie z 77 miliardów tranzystorów, a na pokładzie odnajdziemy także do 64 GB pamięci w standardzie HBM2e. Biren BR100 bazuje na architekturze znanej jako BiLiren i jest kompatybilny z interfejsem PCIe 5.0 oraz CXL. Jeśli chodzi o wydajność, to omawiany procesor graficzny ma gwarantować do 1000 teraflopów mocy w 16-bitowych operacjach zmiennoprzecinkowych i 2000 teraflopów w 8-bitowych obliczeniach stałoprzecinkowych.

Biren Technology zaprezentowało swoje najmocniejsze GPU, bazujące na architekturze BiLiren. Procesor graficzny składa się z 77 miliardów tranzystorów, a całość wykonano z litografii 7 nm.

Biren wprowadza także własną platformę oprogramowania o nazwie BIRENSUPA. To rozwiązanie obsługuje popularne platformy deep learningu, takie jak PaddlePaddle firmy Baidu. Zunifikowana architektura sprzętowa i programowa jest przeznaczona do obrazowania medycznego, dynamiki molekularnej i symulacji elektromagnetycznych. Warto również wspomnieć, że rozwiązania w kwestii GPU od Biren mają być wykorzystywane przez China Mobile w celu poprawy swoich sieci.

Firma przedstawiła także informacje o nieco mniejszym procesorze graficznym, BR104. Ma on cechować się połową mocy obliczeniowej oraz pamięci, oferowanej przez mocniejszy wariant. Układ wykorzystuje złącze PCIe, a wartość TDP wynosi do 300 W. Układy Biren są szybsze niż architektura NVIDIA Ampere (A100). Brakuje im jednak dość sporo do modeli z serii Hopper (H100). Niestety nie poznaliśmy żadnych informacji na temat dostępności, ani cen chińskich GPU. W ostatnim czasie dość sporo słyszy się o rozwoju technologicznym procesorów graficznych w Państwie Środka. Czyżby Chińczycy próbowali powoli nawiązywać coraz większą rywalizację z obecnymi gigantami tego rynku?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy przedstawiają swój najpotężniejszy procesor graficzny 7 nm. Szybszy niż NVIDIA Ampere

 0