Chiński SMIC otworzy nową fabrykę chipów. Inwestycja warta miliardy dolarów

Chiński SMIC otworzy nową fabrykę chipów. Inwestycja warta miliardy dolarów

SMIC to chińska nadzieja na szybkie osiągnięcie niezależności od Zachodu w branży półprzewodników, a także osiągnięcie światowego poziomu produkcji. Firma chce konkurować w najnowocześniejszych technologiach, jednak nie zapomina o dojrzałych procesach, które są równie ważne.

SMIC zamierza pewnego dnia konkurować z takimi firmami jak Samsung i TSMC, ale w międzyczasie rozszerza swoje zdolności produkcyjne w zakresie dojrzałych technologii procesowych, na które nieustannie rośnie popyt. Największa chińska fabryka półprzewodników ogłosiła, że wybuduje nowy zakład produkcyjny chipów w Szanghaju w ramach ambitnego projektu zwiększenia mocy produkcyjnych i rzucenia wyzwania takim firmom jak Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) i GlobalFoundries. 

Chiński SMIC zamierza uruchomić nową placówkę zdolną produkować do 100000 wafli miesięcznie w procesach 28 nm i starszych, których niedobory mocno ograniczały inne sektory jak motoryzację.

SMIC twierdzi, że przeznaczy na projekt nie mniej niż 8,87 miliarda dolarów i podpisał już umowę z podmiotem wspieranym przez rząd w Szanghaju na budowę nowego obiektu w strefie wolnego handlu. Ponad połowa środków pochodzi z samego SMIC, a około 25 procent z Lin-Gang Special Area Administration. Planowana wydajność nowej placówki wynosi do 100000 wafli miesięcznie. Plan zakłada produkcję chipów w procesach 28 nm i starszych, ponieważ SMIC nie opanowało jeszcze technologii procesowej poniżej 14 nm, a chiński rząd nie był jeszcze w stanie pozyskać zaawansowanego sprzętu EUV od ASML. 

Starsze technologie produkcji chipów są oparte na bardziej dojrzałych procesach i wykorzystywane w bezprzewodowych chipach, mikrokontrolerach, sensorach obrazu i układach sterowników wyświetlaczy. Widzieliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, że niedobór komponentów, takich jak zwykłe sterowniki ekranu za 1 USD, może skutecznie wstrzymać całą produkcję. Chiński przemysł półprzewodnikowy nadrabia zaległości technologiczne i skupują niemal każdy używany sprzęt do produkcji z japońskiego rynku. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński SMIC otworzy nową fabrykę chipów. Inwestycja warta miliardy dolarów

 0