Lockdown w Malezji poważnie zagraża dostawom kluczowych komponentów do produkcji podzespołów PC

Lockdown w Malezji poważnie zagraża dostawom kluczowych komponentów do produkcji podzespołów PC

Wiele słyszymy o niedoborach kart graficznych, które są wywołane problemami z dostawami chipów. Niestety problemy dotykają również innych, zwykle pomijanych komponentów, które są także kluczowe do produkcji podzespołów komputerowych i elektroniki w ogóle.

Niedawno problemy produkcyjne w wielu branżach powodował brak chipów sterujących ekranami, których koszt w hurcie to zaledwie 1 dolar. Wywołało to przestoje w wielu branżach, włącznie z motoryzacją i wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się wyświetlacze. Teraz przedłużająca się pandemia jeszcze bardziej pogarsza sprawę, ponieważ zagrożona jest produkcja i dostawy jednych z najbardziej podstawowych elementów elektronicznych. Niedoborami zagrożone są zwykłe kondensatory, bez których stanie produkcja większości sprzętów.

Przedłużony na czas nieokreślony lockdown w Malezji poważnie zagraża i tak już ograniczonej dostępności kondensatorów MLCC. Elementy te obecne są niemal w każdym współczesnym sprzęcie zasilanym prądem - wliczając w to karty graficzne, smartfony i wiele innych.

Według raportu Wall Street Journal kondensatory są kolejnym komponentem elektronicznym, którego podaż jest na wyczerpaniu, a popyt jest silniejszy niż kiedykolwiek. W szczególności dotyczy to wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych (MLCC), które są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, zwłaszcza w obwodach drukowanych o dużej gęstości. Te drobne elementy mają zapewniać stałe napięcie podczas skoków zużycia energii i są obecne m.in. w każdej współczesnej karcie graficznej, płycie głównej i wielu innych sprzętach.

W lipcu informowaliśmy, że większość dostawców MLCC miało 60-dniowe zapasy MLCC z niskiego i średniego zakresu od czerwca, chociaż japońscy dostawcy mieli 30-dniowe zapasy produktów z najwyższej półki. Zapasy te jednak nieustanie się kurczyły i ciągle się kurczą, a dalsze blokady mogą wywołają poważne problemy w branży, wzrost cen brakujących komponentów, a nawet ograniczenie lub wstrzymanie produkcji, co widzieliśmy już w motoryzacji. Oprócz Malezji również japońskie firmy jak Murata, Kyocera i Samsung zajmują się produkcją MLCC, jednak nie są w stanie zaspokoić światowego zapotrzebowania.

 Jaguar Land Rover wstrzymuje produkcję samochodów z powodu braku chipów

Kondensatory MLCC są niezbędne w produkcji współczesnego sprzętu i mają zapewniać stabilne działanie telefonów, tabletów, konsol, komponentów komputerów PC, serwerów, samochodów elektrycznych i prawie wszystkiego innego zasilanego prądem. Już w czerwcu pojawiały się problemy z dostępnością MLCC, co wywołane było blokadami w Malezji i na Filipinach. Samsung niedawno ostrzegał, że zdolności produkcyjne mogą być poważnie ograniczone, jeśli blokady nie zostaną zdjęte, a na to się nie zanosi, bo Malezyjskie obostrzenia zostały przedłużone na czas nieokreślony.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lockdown w Malezji poważnie zagraża dostawom kluczowych komponentów do produkcji podzespołów PC

 0