Chiny twierdzą, że kryptowaluty to schemat Ponziego. Bill Gates i Warren Buffet mieli rację?

Chiny twierdzą, że kryptowaluty to schemat Ponziego. Bill Gates i Warren Buffet mieli rację?

Kierownictwo chińskiej sieci usług opartej na Blockchain (BSN) – wspieranej przez państwo inicjatywy mającej na celu komercyjne przyjęcie technologii blockchain określili kryptowalutę jako "największy schemat Ponziego w historii ludzkości". Oświadczenie padło w mediach sponsorowanych przez rząd.

He Yifan jest dyrektorem generalnym startupu Red Date Technology, a także założycielem i architektem BSN – gdzie pełni funkcję dyrektora wykonawczego. Razem z Zhiguang'iem Shan'em , który jest przewodniczącym BSN Development Alliance napisali  Dzienniku Ludowym, że "wirtualna waluta staje się największym schematem Ponziego w historii ludzkości i aby utrzymać to oszustwo, koło walutowe próbowało maskować się pod różnymi płaszczami".

Dwóch chińskich specjalistów stwierdziło w państwowych mediach, że kryptowaluty to jedno wielkie oszustwo. Podobnie jak w schemacie Ponziego, wymagany jest ciągły strumień nowych inwestorów, aby zachować stabilność, a pierwsi inwestorzy odnoszą największe zyski. "Jednak ten stan opiera się w rzeczywistości na niezwykle kruchej równowadze".

BSN to wspierana przez chiński rząd infrastruktura dla programistów blockchain. Projekt nie obejmuje kryptowalut, które zostały zakazane w kraju. Działania mają być interoperacyjne na całym świecie, ale występują oddzielne wersje międzynarodowe i krajowe, żeby zapewnić zgodność z lokalnymi przepisami. Yifan i Zhiguang doszli do wniosku, że kryptowaluta jest schematem Ponzi, ponieważ wymaga ciągłego strumienia nowych inwestorów, aby zachować stabilność, a pierwsi inwestorzy odnoszą największe zyski. "Jednak ten stan opiera się w rzeczywistości na niezwykle kruchej równowadze".

"Gdy dojdzie do złośliwej krótkiej sprzedaży, braku następcy, ciasnych funduszy lub zmian w polityce regulacyjnej, które wpływają na zaufanie uczestników lub determinację spóźnialskich, spowoduje to, że ten pozornie znakomity cykl natychmiast się załamie, a wartość wyniesie zero". Autorzy sprzeciwiają się również często stosowanym w aplikacjach Web3 modelom "przenieś, aby zarobić" i "graj, aby zarobić", porównując je do schematów phishingowych. W tych modelach uczestnicy wykonujący jakąś czynność mogą "zarobić" zasoby oparte na blockchain. Ich komentarze są zgodne z wypowiedziami Billa Gatesa, Warrena Buffeta i Charlesa Mungera i również wytknęli Elonowi Muskowi manipulowanie Dogecoinem za pomocą Twittera. "Istnieje wiele wglądów w to, dlaczego LUNA i UST upadły w jednej chwili, ale jedną rzeczą, o której niewiele osób wspomina, jest to, że łączą one dwa systemy Ponziego, gotówkowy i kapitałowy, i są ze sobą powiązane" – napisali He i Zhiguang.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny twierdzą, że kryptowaluty to schemat Ponziego. Bill Gates i Warren Buffet mieli rację?

 0