W niedawno opublikowanym raporcie na temat zagrożeń DDoS za trzeci kwartał 2022 r. Cloudflare odnotowało, że najpotężniejszy atak w tym okresie był skierowany na gamingowy serwer Minecrafta. Osoba lub organizacja przeprowadziła atak DDoS o przepustowości 2,5 Tb/s za pośrednictwem wariantu botnetu Mirai, którego celem był popularny serwer Wynncraft MMORPG Minecraft.
Cloudflare twierdzi, że ataki wieloterabitowe w ostatnim czasie są coraz częstsze, a usługi zautomatyzowanej ochrony treści i serwisy zabezpieczające przed DDoS zareagowały na kilka ataków >1 Tb/s w III kwartale. Jak podkreśla Cloudflare, atak ukierunkowany Wynncraft był „największym atakiem, jaki kiedykolwiek widzieliśmy z perspektywy szybkości transmisji bitów” – co skłania do zastanowienia się nad jego motywacjami. Minecraft nie jest polityczny ani nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem państwa. Wydaje się jednak, że jest to popularny cel DDoS podczas turniejów, w których zawodnicy starają się zyskać choćby najmniejszą przewagę.
Cloudflare twierdzi, że ataki wieloterabitowe w ostatnim czasie są coraz częstsze.
Według Cloudflare atak na serwer Wynncraft wyprowadzono z wielu wektorów i składał się z zalewu pakietów danych UDP i TCP. Na szczęście dla graczy Minecrafta, pochłoniętych rozgrywką w czasie potężnego ataku DDoS, systemy Cloudflare zdołały odfiltrować atak, negując wszelkie konsekwencje.
W raporcie podkreślono również kilka kluczowych trendów DDoS z ostatniego kwartału. Niektóre z ataków z pewnością miały charakter polityczny, jak na przykład wzrost liczby ataków na witryny i instytucje tajwańskie i japońskie (warto przypomnieć, że Chiny bardzo się zdenerwowały, że spikerka Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, odwiedziła Tajwan w trzecim kwartale, a Korea Północna lubi drażnić Japonię).
Są też dobre wieści, gdyż ataki typu ransom (w których napastnicy oferują za okup zmniejszenie DDoS) wydają się mieć tendencję spadkową, chociaż we wrześniu nastąpił gwałtowny wzrost. Możliwe, że ma to coś wspólnego z obniżaniem wartości kryptowalut, których zwykle domagali się atakujący.
Cloudflare opublikowało także wykres z krajami, z których najczęściej wyprowadzane są ataki DDoS. Chiny są wyraźnym liderem, pomimo (lub z powodu?) żelaznego uścisku rządu w Internecie. „Ruch ataków z adresów IP zarejestrowanych w Chinach wzrósł o 29% rok do roku i 19% kwartał do kwartału” - podaje Cloudflare.
Zobacz także:
- Need for Speed Unbound zaprezentowany na oficjalnym gameplayu. Twórcy ujawniają dobrą wiadomość
- DOOM odpalony w... notatniku. I to w 60 klatkach!
- Fatalna premiera Cyberpunk 2077 to ich "zasługa"? Kolejne kontrowersje wokół Quantic Lab
Pokaż / Dodaj komentarze do: Cloudflare odparło największy odnotowany przez siebie atak DDoS. Cel był zaskakujący