Fatalna premiera Cyberpunk 2077 to ich "zasługa"? Kolejne kontrowersje wokół Quantic Lab

Fatalna premiera Cyberpunk 2077 to ich "zasługa"? Kolejne kontrowersje wokół Quantic Lab

W czerwcu pojawiły się doniesienia o licznych problemach w zajmującej się kontrolą jakości gier firmie Quantic Lab, co miało przyczynić się do fatalnej premiery Cyberpunka 2077. W tamtym czasie Quantic Lab zaprzeczało wszystkim zarzutom dotyczącym jej działalności biznesowej i wewnętrznej, ale kolejne źródła zaczynają wysuwać oskarżenia przeciwko firmie. 

Quantic Lab ma siedzibę w Rumunii i zajmuje się testami jakości dla wielu wydawców i producentów tworzących gry AAA. CD Projekt Red zatrudniło tę firmę i zostało zapewnione, że doświadczeni testerzy będą pracować nad Cyberpunkiem 2077, aby pomóc przygotować grę do premiery. Jednak według obecnych i wcześniejszych źródeł, podających się za byłych pracowników, które rozmawiały z PCGamer, kierownictwo Quantic Lab celowo wprowadzało klientów w błąd, jeśli chodzi o doświadczenie zespołu QA i liczbę starszych (senior) testerów, których zatrudnia.

Z doniesień wynika także, że Quantic Lab ma wysoki wskaźnik rotacji i nie płaci pracownikom wystarczająco za dobrze.

Z doniesień wynika także, że Quantic Lab ma wysoki wskaźnik rotacji i nie płaci pracownikom wystarczająco dobrze, aby mogli mieszkać blisko swoich biur. Ze względu na ten wysoki wskaźnik rotacji, firma często miała mieć braki kadrowe w poszczególnych projektach, do tego stopnia, że ​​niektóre zespoły działały z mniej niż 50% wydajnością. W wielu przypadkach „wiodący testerzy” mieli zaledwie kilkuletnie doświadczenie w branży.

CD Projekt Red nie skomentowało publicznie sytuacji z Quantic Lab, ale należy zauważyć, że firma miała możliwość przedłużenia umowy z QA, by to pomogło w popremierowych aktualizacjach i DLC do Cyberpunk 2077, ale z jakichś nieujawnionych powodów umowa nie została przedłużona ani odnowiona. W kontekście tych przecieków można się domyślać, dlaczego tak się stało. 

Quantic Lab zostało ostatecznie przejęte przez Embracer Group pod koniec 2020 roku, jeden z największych gamingowych konglomeratów w Europie. Byłoby niedorzecznym zrzucanie całej winy za premierę Cyberpunka 2077 na jednego zewnętrznego wykonawcę, bo CD Projekt Red, poza własnymi zespołami, korzystał z pomocy w testowaniu kilku firm zewnętrznych. Mimo to, jeśli te doniesienia są prawdziwe, trudno zignorować fakt, że taktyka biznesowa Quantic Lab mogła mieć istotny wpływ na ostatni rok rozwoju polskiej superprodukcji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fatalna premiera Cyberpunk 2077 to ich "zasługa"? Kolejne kontrowersje wokół Quantic Lab

 0