Co tam nowa generacja, NVIDIA podobno szykuje jeszcze trzy karty GeForce RTX 30 (Ampere)

Co tam nowa generacja, NVIDIA podobno szykuje jeszcze trzy karty GeForce RTX 30 (Ampere)

Dużymi krokami zbliżamy się do premiery nowej generacji kart graficznych NVIDII, tymczasem docierają do nas nowe przecieki, sugerujące, że Zieloni nie zamierzają jeszcze odsyłać Ampere na emeryturę. Wręcz przeciwnie, podobno szykują trzy nowe karty graficzne bazujące na tej architekturze. 

Najnowszy przeciek od MEGAsizeGPU, czyli informatora, który bardzo mocno uaktywnił się w ostatnim czasie, wspomina o trzech nowych wariantach kart graficznych GeForce RTX 30. Warto jednak podkreślić, że twierdzi on jedynie, że takie modele są planowane, ale nie jest pewne, kiedy pojawią się one na rynku (i czy w ogóle tak się stanie). Jeśli zaś chodzi o sens wydawania takich grafik na moment przed debiutem nowej generacji, to wydaje się to oczywiste - chodzi o możliwość pozbycia się starszych, zalegających w magazynach GPU. 

Z najnowszych przecieków wynika, że Zieloni nie zamierzają jeszcze odsyłać Ampere na emeryturę.

GeForce RTX 3060 z 8 GB pamięci

Zacznijmy od modelu GeForce RTX 3060, który ma otrzymać wariant z pamięcią o pojemności 8 GB, a więc o 4 GB mniejszą niż aktualna wersja. Mniej pamięci oznacza również węższą magistralę (128-bitową) i niższą przepustowość na poziomie 240 GB/s (120 GB/s wolniej niż model 12 GB). Jeśli ta karta jest rzeczywiście planowana, wkrótce powinniśmy doczekać się oficjalnej zapowiedzi od NVIDII.

GeForce RTX 3070 Ti z GPU GA102 

Jednak jeśli chodzi pozostałe nowości w ramach Ampere, sprawa nie są taka jasna. Według plotek, GeForce RTX 3070 Ti może pojawić się z GPU GA102 w pewnym momencie w przyszłości. Co ciekawe, NVIDIA podobno nie zdecydowała się na GPU GA103, co miałoby tu znacznie więcej sensu, ale należy również zauważyć, że to GPU jest już wykorzystywane w desktopowym GeForcie RTX 3060 Ti.

Zakładając, że ta karta miałaby tyle samo rdzeni CUDA, co oryginalny model oparty na GA104 (6144), oznacza to, że 4608 rdzeni musiałoby zostać wyłączonych w GA102. Taka konfiguracja z pewnością nie będzie tak wydajna energetycznie jak oryginał.

GeForce RTX 3060 Ti z pamięcią GDDR6X 

Pojawia się też wzmianka o najpopularniejszym modelu NVIDII klasy średniej, GeForce RTX 3060 Ti, o którym mówi się, że otrzyma moduły GDDR6X. Nie należy spodziewać się znaczącej aktualizacji specyfikacji w innych obszarach, ale sama pamięć G6X prawie na pewno oznaczałaby wyższą przepustowość, ale także wyższe zużycie energii.

Obecnie nie mamy daty premiery żadnej z tych kart, a żaden inny informator nie wspomniał, że takie modele są planowane, więc warto podchodzić do tych doniesień z pewną dozą dystansu. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Co tam nowa generacja, NVIDIA podobno szykuje jeszcze trzy karty GeForce RTX 30 (Ampere)

 0