Cyberataki osiągnęły rekordowy poziom w 2021 roku. To po części zasługa Log4J

Cyberataki osiągnęły rekordowy poziom w 2021 roku. To po części zasługa Log4J

Cyberataki na sieci korporacyjne wzrosły o 50 procent w 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem i na całym świecie w zeszłym miesiącu, czyli w okresie największego zagrożenia Log4J, osiągnęły rekordowy poziom około 925 ataków tygodniowo na organizację.

Luka zero-day Log4J pojawiła się na początku grudnia i szybko uznano ją za bardzo poważny problem. Amit Yoran, szef firmy Tenable zajmującej się cyberbezpieczeństwem, opisał ją jako największą pojedynczą i najbardziej krytyczną lukę w ostatniej dekadzie – a być może nawet największą we współczesnej historii komputerów.

Cyberataki na sieci korporacyjne wzrosły o 50 procent w 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem...

Cyberataki osiągnęło rekordowy poziom w 2021 roku. To po części zasługa Log4J

Firma Check Point Research w swoim najnowszym raporcie stwierdziła, że ​​branża edukacyjna i badawcza doświadczyła największej liczby ataków w 2021 r., średnio 1605 ataków na organizację tygodniowo. Sektor wojskowy i rządowy również odnotował wzrost liczby ataków, doświadczając ich średnio 1079 tygodniowo, co dało 47-procentowy wzrost rok do roku. W rzeczywistości każda branża śledzona przez Check Point odnotowała znaczny wzrost ataków w zeszłym roku.

Pod względem geograficznym, cyberataki najbardziej dały się we znaki w Afryce, a następnie w regionie Azji i Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej, Europie i Ameryce Północnej (w tej kolejności). Częstotliwość ataków wzrasta z roku na rok i wahała się od 13% w Afryce do aż 68% w Europie. Check Point często podkreślał w swoim raporcie, że organizacje są atakowane po niestosowaniu łatki na znaną lukę w zabezpieczeniach.

Cyberataki osiągnęło rekordowy poziom w 2021 roku. To po części zasługa Log4J

Firma zajmująca się bezpieczeństwem zaleca segmentację sieci i umieszczenie między nimi silnych zabezpieczeń zapory sieciowej i dostawcy usług internetowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w całej sieci. Dobrym pomysłem jest również edukowanie pracowników w zakresie rozpoznawania charakterystycznych oznak potencjalnych zagrożeń i szkolenie ich w zakresie natychmiastowego zgłaszania nietypowych ustaleń do zespołów ds. bezpieczeństwa.

Niestety wraz z postępem cyfryzacji na całym świecie, trend ten będzie postępował, ponieważ coraz więcej sfer naszego życia przenoszone jest do sieci, stając się coraz bardziej kuszącym łupem dla cyberprzestępców. Dlatego tak istotne są odpowiednie zabezpieczenia, także stosowane przez osoby fizyczne. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cyberataki osiągnęły rekordowy poziom w 2021 roku. To po części zasługa Log4J

 0