Czipy komputerowe mogą w przyszłości same przebudowywać swoje układy. Prace już trwają

Czipy komputerowe mogą w przyszłości same przebudowywać swoje układy. Prace już trwają

Wygląda na to, że połączenie sił wielu inżynierów przyniosło znaczący postęp w kwestii budowy komputera zdolnego do samodzielnej przebudowy swoich obwodów na podstawie uzyskanych informacji. Ściślej mówiąc, grupie badaczy udało się stworzyć materiał, który ma to umożliwić. Według jednego z naukowców, kierującego projektem, udało się stworzyć urządzenie zdolne do rekonfiguracji własnych obwodów, podobnie, jak robi to ludzki mózg.

Praca między wieloma instytucjami, w skład których wchodzi Argonne National Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych zaowocowała stworzeniem materiału, który może zostać wykorzystany do tworzenia czipów komputerowych, zdolnych do samodzielnej przebudowy własnych obwodów na podstawie otrzymanych informacji. W trakcie badań wykorzystano tak zwane obwody "neuromorficzne" i architekturę komputerową do replikacji funkcji mózgu. Grupą badaczy kierował profesor z Uniwersytetu Purdue, Shriram Ramanathan. Według naukowców, udało się stworzyć urządzenie zdolne do rekonfiguracji obwodów w sposób podobny do tego, którym posługuje się nasz mózg.

Naukowcom udało się opracować materiał, który może posłużyć do budowy układów elektronicznych, zdolnych do samodzielnej modyfikacji na podstawie uzyskanych informacji. Co ciekawe, badacze czerpali inspiracje z działania ludzkiego mózgu.

Budowa materiału
fot: Argonne National Laboratory
 

Najistotniejszy materiał we wspomnianym urządzeniu składa się z neodymu, niklu i tlenu i jest określany jako nikiel perowskitu (NdNiO3). Badacze napełnili materiał wodorem i dołączyli do niego elektrody, ponieważ to ile wodoru umieszczono w niklu i w jakim miejscu się znajduje zmienia właściwości elektroniczne. Jego lokalizację oraz koncentrację można zmieniać za pomocą różnych impulsów elektrycznych. Ten niezwykły materiał ma dwie podstawowe właściwości elektroniki, z którą spotykamy się na co dzień - włączanie i blokowanie prądu elektrycznego oraz magazynowanie i uwalnianie energii elektrycznej. Niezwykłe jest z kolei zachowanie podobne do neuronów w mózgu.

Rezultaty eksperymentu z materiałem wykazały, że zmiana napięcia steruje ruchem jonów wodorowych w niklu. Odpowiednie napięcie koncentruje wodór w centrum niklu, wywołując zachowanie podobne do neuronów. Naukowcy mają w planach pracować nad rozwinięciem całej sieci sztucznych neuronów. To pozwoliłoby układom elektronicznym uczyć się i wprowadzać zmiany we własnej budowie. Istotny jest także fakt, iż produkcja tego typu elektroniki - według zapewnień - jest możliwa w temperaturze pokojowej i przy zastosowaniu technik przemysłu półprzewodnikowego. Coraz prężniej rozwijająca się sztuczna inteligencja, a w dodatku układu elektroniczne, które same mogą się modyfikować. Wygląda to jak scenariusz dobrego filmu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czipy komputerowe mogą w przyszłości same przebudowywać swoje układy. Prace już trwają

 0