Czy tyle wentylatorów jest rzeczywiście potrzebne? Ten RTX 4070 ma ich 5

Czy tyle wentylatorów jest rzeczywiście potrzebne? Ten RTX 4070 ma ich 5

Firma MaxSun nie jest raczej zbyt znana w naszej części świata, a mimo to już po raz kolejny piszemy o ich kartach graficznych. Wszystko za sprawą wyróżniającej się serii MegaGamer. Konstrukcje do niej należące wyposażane są aż 5 wentylatorów. Teraz MaxSun postanowił dodać do linii MegaGamer również GeForce'a RTX 4070.

RTX 4070 z imponującym chłodzeniem

Karty graficzne robią się coraz większe, a obecnie na rynku nie brakuje takich potworów, jak ostatnio wydany RTX 4070 Ti Silent Master Graphics od firmy Sycom. Imponujący system chłodzenia mają również konstrukcje marki MaxSun przynależące do serii MegaGamer. O kartach z tej linii pisaliśmy już niejednokrotnie. Wcześniej debiutował bowiem RTX 4090 MegaGamer OC, a także RTX 4070 Ti MegaGamer. Oba produkty wyróżniały się przede wszystkim obecnością aż 5 wentylatorów. Teraz dołącza do nich kolejny, słabszy model. To GeForce RTX 4070. Oczywiście jak w przypadku starszych braci, również ta karta posiada zestaw 5 wentylatorów oraz imponujących rozmiarów radiator.

Jeśli chodzi o szczegóły samego chłodzenia to mamy tutaj do czynienia z konstrukcją wykorzystującą 9 rurek cieplnych i komorę parową.

RTX 4070 MegaGamer

Jeśli chodzi o szczegóły samego chłodzenia to mamy tutaj do czynienia z konstrukcją wykorzystującą 9 rurek cieplnych i komorę parową. Ciepło rozpraszane jest natomiast przez 2 wentylatory o rozmiarze 110 mm, pojedynczy 100 mm i dwa najmniejsze umieszczone w niestandardowym miejscu, bo w przeciwległych krańcach boku karty. Niestety bez testów ciężko jest powiedzieć, jak duży wpływ na wydajność chłodzenia mają te dwa niewielkie śmigła.

Podwyższona wartość TGP i złącze 12VHPWR

Aż ciężko uwierzyć, że tak rozbudowany system odprowadzania ciepła został wykorzystany w przypadku RTX-a 4070. Omawiany model ma jednak nieco wyższą wartość TGP. Referencyjnie wynosi ona 200 W, a w RTX 4070 MegaGamer 215 W. Zasilanie do tej karty dostarcza natomiast złącze 12VHPWR. Warto jeszcze wspomnieć o podwyższonym fabrycznie taktowaniu. Domyślnie zegar boost dla RTX-a 4070 wynosi 2475 MHz. MaxSun zdecydował się na overclocking swojego nowego modelu do 2580 MHz. Przy tam mocny chłodzeniu pewnie i tak można pokusić się jeszcze o dodatkowe megaherce.

RTX 4070 MegaGamer
RTX 4070 MegaGamer

RTX 4070 MegaGamer niestety dostępny jest tylko za granicą, gdzie w przeliczeniu trzeba za niego zapłacić około 2650 złotych (bez uwzględnienia podatku). Podsumowując, nowa karta z linii MegGamer wydaje się być mocno przesadzona, jednak bardzo możliwe, że stanie się kolejnym produktem, którym zainteresują się overclockerzy. Dość dziwnie w przypadku RTX-a 4070 wygląda połączenie 9 rurek cieplnych, 5 wentylatorów i komory parowej, kiedy jeszcze dziś dowiedzieliśmy się o wypuszczeniu 2-slotego ASUS RTX 4070 Turbo z pojedynczym wentylatorem promieniowym.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy tyle wentylatorów jest rzeczywiście potrzebne? Ten RTX 4070 ma ich 5

 0