Dziwny ten RTX 4090 od Gigabyte. Gniazdo 12VHPWR w nietypowym miejscu

Dziwny ten RTX 4090 od Gigabyte. Gniazdo 12VHPWR w nietypowym miejscu

Gigabyte nie ma ostatnio łatwego życia, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Pod koniec 2021 roku informowaliśmy o wybuchających zasilaczach, a teraz do tego wszystkiego doszły problemy z backdoorem w płytach głównych i pękające PCB kart graficznych. Nie da się jednak ukryć, że nowy projekt karty graficznej Gigabyte GeForce RTX 4090 Windforce V2 może się podobać, ze względu na nietypowe umieszczenie gniazda zasilania.

Mieliśmy już w przeszłości przyjemność sprawdzić, jak radzą sobie karty graficzne z prostopadle umieszczonym gniazdem zasilającym, na przykład w RTX-ie 2060 Founders Edition, ale czegoś takiego jeszcze nie grali. Żeby móc umieścić w ten sposób gniazdo 12VHPWR, Gigabyte zdecydował się wyciąć solidny kawał aluminiowego radiatora i dodatkowo stworzyć pasującą do tego designu płytkę usztywniającą. Według serwisu videocardz, Gigabyte nie kwapił się do tego, by stworzyć brief prasowy dla dziennikarzy. Zamiast tego "po cichu" zamieścił kilka fotek w swoich mediach społecznościowych.

 

Gigabyte GeForce RTX 4090 Windforce V2

Gigabyte GeForce RTX 4090 Windforce V2 z wyciętym radiatorem

Karta podobno jest już dostępna w sprzedaży w Chinach, ale nie wiemy kiedy i czy w ogóle zawita do Polski. Względem poprzedniej "pełnej" wersji Windforce, nic nie zmieniło się w kontekście specyfikacji ogólnej rdzenia. Oba warianty operują na dostarczonych przez NVIDIĘ nastawach fabrycznych. Uległa natomiast zmianie cała budowa autorskiego chłodzenia. Nowa wersja, dokładnie jak poprzednik, mierzy 331 mm, ale jest od niego o 14 mm węższa (136 mm vs 150 mm) i 15 mm cieńsza (55 mm vs 70 mm).

Niestety nie wiemy, jak taka konstrukcja sprawdzi się w porównaniu do poprzednika, jeśli chodzi o temperaturę zastosowanych na PCB komponentów. Jasne jest, że odchudzenie konstrukcji i wycięcie solidnego kawałka aluminiowego radiatora przyczynia się do znacznego zmniejszenia pojemności cieplnej, ale ile to daje w rzeczywistości pozostaje tajemnicą. Użytkownicy i media mówią w tym wypadku o "ukrytym gnieździe zasilającym", ale jakie ono może być ukryte, skoro i tak karta musi zostać skierowana wentylatorami w dół, jeśli brać przez pryzmat standardową budowę zestawu komputerowego, prawda? A co Wy sądzicie o takiej konstrukcji? Piszcie w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dziwny ten RTX 4090 od Gigabyte. Gniazdo 12VHPWR w nietypowym miejscu

 0