Electronic Arts idzie na sprzedaż? Firma ma szukać potencjalnego kupca

Electronic Arts idzie na sprzedaż? Firma ma szukać potencjalnego kupca

W ciągu roku byliśmy świadkami ogromnych przejęć. Najpierw Microsoft ogłosił zakup Bethesdy i id Software, a następnie Activision Blizzard. Sony nie pozostało bierne na działanie konkurenta i wchłania Bungie, nie mówiąc jeszcze ostatniego słowa i szykując grunt pod kolejne transakcje. Następnym łupem może być EA.

Electronic Arts to jeden z największych graczy w branży gier posiadający prawa do takich serii jak FIFA (w przyszłości EA Sports FC), Battlefield, The Sims, Need for Speed czy Apex Legends. Nic dziwnego, że Elektronicy stanowią łakomy kąsek dla niejednego kupca. Istnieje też opcja fuzji z inną firmą, czym według serwisu Kotaku EA jest najbardziej zainteresowane. Przeprowadzono nawet w tej sprawie konkretne rozmowy z NBCUniversal oraz negocjowano przejęcie z Disneyem, Apple i Amazonem. Disney nie byłby zainteresowany ofertą, gdyż gigant nie zamierza utrzymywać własnych studiów deweloperskich, zaś Apple oraz Amazon nie są zbytnio zaangażowani w rynek gier, więc taka opcja również odpada.

NBCUniversal było bliskie przejęcia EA, ale temat upadł ze względu na wysoką cenę. Co ważne to CEO Electronic Arts dąży do fuzji z inną firmą, by zachować swoje stanowisko.

NBCUniversal było rzekomo o krok od dopięcia sprawy. Z propozycją fuzji wyszedł Brian Roberts, dyrektor generalny Comsat kontrolującego NBCUniversal. Co ważne to Electronic Arts, a dokładniej jego szef Andrew Wilson dąży do połączenia i stworzenia jednego przedsiębiorstwa, którego byłby CEO. Wilson chce zachować wpływy i mieć dalszą kontrolę nad EA, a takie połączenie miałoby mu zapewnić stołek dyrektora generalnego. Dylan Beyers twierdzi, że w obliczu wchłonięcia Activision Blizzard przez Microsoft, Elektronicy ośmielili się i dążyli do połączenia się z innym podmiotem. Najbliżej było NBCUniversal, aczkolwiek temat upadł ze względu na wysoką cenę.

Medialne doniesienia skomentował John Reseburg, rzecznik Electronic Arts, który stwierdził, że firma "nie komentuje plotek oraz spekulacji dotyczących fuzji i przejęć". Jednocześnie dodał, iż gigant jest dumny ze swojej pozycji w branży, osiąganych wyników oraz posiadanego portfolio gier rozwijanych przez "utalentowane zespoły". W lutym Andrew Wilson powiedział, iż EA koncentruje się na dokonywaniu przejęć i wydało 5 miliardów dolarów w ciągu ostatniego roku na kupno studiów deweloperskich. Cóż zobaczymy, co przyniesie przyszłość, ale kiedyś mało kto oczekiwał, że Microsoft dokona tak dużych zakupów, więc wszystko jest możliwe, nawet sprzedaż EA.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Electronic Arts idzie na sprzedaż? Firma ma szukać potencjalnego kupca

 0