Elektroniczna niania może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci

Elektroniczna niania może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci

Elektroniczna niania to ważne narzędzie w gospodarstwie domowym, jeżeli posiadamy małe dziecko. Istnieje jednak ryzyko korzystania z takiego rozwiązania, jeżeli posiada ono luki bezpieczeństwa.

Jak wynika z dostępnej informacji, elektroniczne nianie mogą być wykorzystywane przez hakerów do obserwowania otoczenia w tym dzieci. Za konkretny przypadek posłużył model Baby Monitor Nooie, w którym badacze z Bitdefender wykryli cztery luki bezpieczeństwa, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Umożliwiają one przejęcie kontroli nad urządzeniem i wprowadzenie złośliwego programu w celu uzyskania dostępu do kamery lub dalszego łamania zabezpieczeń. Nagrania rejestrowane przez elektroniczną nianię są gromadzone w chmurze AWS. Wprawdzie każda niania zawiera unikalne dane uwierzytelniające, lecz dziury sprawiają, iż atakujący mogą łatwo wejść w posiadanie wrażliwych informacji.

Badacze z Bitdefender wykryli luki bezpieczeństwa w elektronicznej niani, które pozwalają hakerom na przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Elektroniczna niania może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci

Baby Monitor Nooie używają protokołu komunikacyjnego bazującego na wychwytywaniu wiadomości pomiędzy klientami przy pomocy centralnego serwera. Zespół Bitdefendera odkrył, że serwer MQTT nie wymaga uwierzytelnienia, co daje hakerowi drogę do subskrypcji kanału, a następnie uzyskania identyfikatorów dla dowolnego urządzenia, gdy jest ono podłączone do internetu. Co ważne aplikację Nooie Cam ściągnięto z platformy Google Play Store nawet 100 tysięcy razy, więc produkt cieszy się niemałym zainteresowaniem użytkowników. Jakby tego było mało, zespół Bitdefender powiadomił o swoim odkryciu producenta elektronicznej niani, aczkolwiek w momencie pisania wiadomości nie podjęto żadnego działania w celu eliminacji luk.

Cyberbezpieczeństwo cieszy się ogromną popularnością. Startupy zajmujące się tą tematyką wygenerowały w 2021 roku rekordowy kapitał 29,5 miliardów dolarów amerykańskich. Choć miniony rok był trudny dla cybersecurity, tak firmy nie mogły narzekać na finanse wynika z danych Momentum Cyber. Inwestorzy przekazali na startupy z tego sektora ponad 1 tysiąc transakcji. Mniejsze i większe przedsiębiorstwa szybko tworzą także narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy chmury obliczeniowej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elektroniczna niania może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci

 0