Elon Musk poprosi o zwolnienie z sankcji USA wobec Iranu

Elon Musk poprosi o zwolnienie z sankcji USA wobec Iranu

Internet satelitarny Elona Muska działa już niemal na całym świecie, jednak na mapie wciąż znajdują się czarne plamy. Jednym z takich miejsc jest Iran, gdzie Starlink nie może funkcjonować ze względu na nałożone przez USA sankcje.

Elon Musk zapowiedział , że zwróci się do rządu o zwolnienie z sankcji, co jest reakcją na wpis dziennikarza naukowego Erfana Kasraie, który opisał usługę Starlink w zachodnioazjatyckim kraju jako "przełomową dla przyszłości". Wrogość między Stanami a Iranem jest głęboka z powodu trwających ponad cztery dekady sankcji, nałożonych w  odpowiedzi na irański program nuklearny i wspieranie organizacji terrorystycznych. Sankcje te zostały zaostrzone za prezydentury Trumpa, a rząd USA stanowczo reaguje na wszelkie próby łamania nałożonych ograniczeń - wystarczy przypomnieć przypadek Meng Wanzhou, dyrektora finansowego Huawei, która była przetrzymywana w Kanadzie przez prawie trzy lata, zanim USA zgodziły się na jej zwolnienie pod koniec 2021 r. w zamian za pewne ustępstwa chińskiego giganta.

Elon Musk chce umożliwić mieszkańcom Iranu dostęp do usługi Starlink. Najprawdopodobniej jednak nie uzyska zgody ani od USA, ani od Iranu.

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran na początku tego miesiąca po domniemanym lipcowym cyberataku na Albanię, która jest sojusznikiem NATO. Iran jest ponadto mocno krytykowany za dostarczanie Rosji dronów, które są wykorzystywane w inwazji na Ukrainę. Reżimowy rząd jest również znany z brutalnego traktowania demonstrantów, a w czasie zamieszek ograniczana jest łączność, co ma przeszkodzić w koordynacji działań i rozprzestrzenianiu się doniesień o działaniach przeciw władzy.

Nawet jeśli Starlink uzyska zgodę swojego rządu, należy pamiętać, że do oficjalnego działania usługa potrzebuje również aprobaty rządu Iranu. Można zakładać, że kraj, który stoi w całkowitej opozycji do USA od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., nie zezwoli swoim mieszkańcom, na nieograniczony dostęp do amerykańskiej sieci satelitarnej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk poprosi o zwolnienie z sankcji USA wobec Iranu

 0