Exynos 2200 z iGPU od AMD przynieść ma nawet 30% skok wydajności

Exynos 2200 z iGPU od AMD przynieść ma nawet 30% skok wydajności

Samsung potwierdził już, że 19 listopada zaprezentuje swój nowy flagowy układ mobilny dla smartfonów, który wyposażony jest w zintegrowaną kartę graficzną AMD. Koreański gigant zapowiada przełom w zakresie gamingu na telefonach, tymczasem otrzymujemy kolejne przecieki na temat domniemanej wydajności tego GPU.

Premiera Exynos 2200 będzie ważnym wydarzeniem dla grafiki na smartfonach i spodziewamy się po tych SoC swoistego przełomu w tym zakresie. GPU chipsetu będzie bowiem bazować na architekturze AMD RDNA 2, która jest używana w APU, kartach graficznych i (w zmodyfikowanej formie) konsolach PlayStation 5 i Xbox One Series. Najważniejszym pytaniem jest, jak architektura Czerwonych poradzi sobie z przejściem na ograniczone TDP mobilnych chipsetów. Informator znany jako @FrontTron udostępnił liczby pokazujące wzrost wydajności w porównaniu z obecnym Exynos 2100.

Koreański gigant zapowiada, że Exynos 2200 będzie przełomowym SoC, tymczasem otrzymujemy kolejne przecieki na temat domniemanej wydajności jego GPU.

Exynos 2200 z iGPU od AMD przynieść ma nawet 30% skok wydajności

Szczytowa wydajność poprawić ma się o 31-34%, a długotrwała wydajność wzrośnie o 17-20%. Należy pamiętać, że te liczby dotyczą sprzętu i oprogramowania w wersji wstępnej i mogą się różnić w przypadku produktu końcowego (czytaj: mogą być jeszcze wyższe). Na chwilę obecną trudno jednak powiedzieć, jak procesor graficzny Exynos 2200 wypadnie w porównaniu z GPU Adreno w nowym Snapdragonie 898, który ma zostać zaprezentowany na początku grudnia. Oczekuje się, że Exynos uzyska dużą przewagę nad ustępującym Snapdragonem 888 w 3DMark Wild Life, ale nie mamy wiarygodnych danych dla jego następcy, a Qualcomm na pewno nie próżnował, tym bardziej że od dłuższego czasu wiadomo było, że Samsung zaimplementuje rozwiązanie AMD. 

Karta graficzna AMD będzie oferować kilka unikalnych funkcji dla smartfonów, takich jak wsparcie dla ray tracingu, więc czysta wydajność to nie wszystko. Ray tracing jest teraz standardem w high-endowych grach na komputery PC i konsole, co pozwoliło twórcom gier na zdobycie dużego doświadczenia, które mogą przełożyć na mobilne platformy. Zapewne pierwszą serią, która zrobi użytek z Exynosa 2200, będą flagowce Galaxy S22, których premiera spodziewana jest w lutym przyszłego roku. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Exynos 2200 z iGPU od AMD przynieść ma nawet 30% skok wydajności

 0