Górnicy będą wykupować procesory Ryzen, Epic i Threadripper? Krypto Raptoreum preferuje układy AMD

Górnicy będą wykupować procesory Ryzen, Epic i Threadripper? Krypto Raptoreum preferuje układy AMD

Jak donosi Bitcoin Press, nowa kryptowaluta Raptoreum może potencjalnie wywołać niedobory procesorów AMD, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych jednostek ze zwiększoną pamięcią L3. Raptoreum preferuje układy właśnie z dużą ilością pamięci podręcznej, a tutaj króluje AMD.

Obecnie żadne komponenty PC nie są teraz bezpieczne przed górnikami kryptowalut. Po rocznym niedoborze kart graficznych spowodowanym pandemią, przyszła kolej na pamięci masowe i procesory. Nowa waluta o nazwie Raptoreum, która jest wydobywana właśnie na procesorach, szybko zyskuje na popularności. Po trzech latach testów Raptoreum w tym roku wystartowało oficjalnie. Kryptowaluta opiera się na modelu Proof-of-Work (PoW) i algorytmie GhostRide, który łączy algorytmy x16r i CryptoNight obecne odpowiednio w Ravencoin i Monero. Problem w tym, że GhostRider potrzebuje dużych ilości pamięci podręcznej L3, a w tym obszarze królują procesory AMD.

Nowa kryptolwauta Raptoreum może w niedługim czasie wpłynąć na podaż procesorów AMD. Wszystko zależy od wzrostu jej popularności, a ta zdaje się rosnąć dość szybko.

Najmocniejsze z Ryzenów, czyli Ryzen 9 5950X i Ryzen 9 5900X, posiadają do 64 MB pamięci podręcznej L3 i zapewniają do 4247 h/s i 3557 h/s. W przypadku tego pierwszego, daje to około 4,16 USD dziennie i 3,43 USD w przypadku słabszego procesora. Zwrot inwestycji następuje po 150 - 170 dniach przy uwzględnieniu zużycia energii elektrycznej i cenie 0,0220255 USD za Raptoreum. Firmy nastawione na bardziej przemysłowe kopanie będą sięgać po jeszcze mocniejsze układy jak  AMD Ryzen Threadripper lub EPYC. Ryzen Threadripper 3970X wydobywa do 404 Raptoreum dziennie, podczas gdy coś takiego jak EPYC 7742 zapewnia 597 Raptoreum.

Nowości zapowiedziane przez Lisę Su będą zapewne kopać jeszcze szybciej. Wyróżniać się tutaj mogą układy Epyc Milan-X, które będą posiadać aż 765 MB pamięci podręcznej L3. Taką ilość udało się osiągnąć dzięki  wprowadzeniu 3D V-Cache. Procesory Ryzen są dostępne na rynku, a ich ceny rzekomo mają nawet zacząć spadać. Póki co Raptoreum nie wpływa mocno na podaż procesorów AMD, jednak przewiduje się, że zmieni się to, gdy do sprzedaży trafią nowe Ryzeny ze 192 MB pamięci L3, co drastycznie zwiększy ich wydajność w kopaniu nowej kryptowaluty.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Górnicy będą wykupować procesory Ryzen, Epic i Threadripper? Krypto Raptoreum preferuje układy AMD

 0