Facebook idzie do sądu z chińskimi firmami sprzedającymi fałszywe konta

Facebook idzie do sądu z chińskimi firmami sprzedającymi fałszywe konta

Facebook pozwał cztery chińskie firmy za sprzedaż fałszywych kont na portalach Facebook i Instagram, nielegalnie posługiwanie się znakami handlowymi, łamanie umów i inne powiązane przestępstwa. Firma nazwała swoje działania "kolejnym krokiem w wysiłkach skierowanych na ochronę osób na Facebooku i Instagramie". To dość niespodziewane posunięcie ze strony firmy, która twierdzi, że usuwa miliony fałszywych kont każdego dnia. Pozew wymienia trzy osoby i cztery firmy z siedzibami w Longyan i Shenzhen:  9 Xiu Network (Shenzhen) Science and Technology Company, 9 Xiu Feishu Science and Technology Company, 9 Xiufei Book Technology Co. oraz Home Network (Fujian) Technology Co. Według dokumentów, firmy te oferowały szeroki zakres sprzętu, oprogramowania i usług, włączając w to pakiety fałszywych kont na portalach Facebook i Instagram oraz  Twitter, Snapchat, YouTube, LinkedIn oraz Google Voice. Firmy te oferowały również usługi reklamowe, mające zwiększyć ilość polubień, komentarzy znajomych oraz innej aktywności. Co więcej, promocja przedsiębiorców wykorzystywała wymyśloną nazwę "Regionalny strategiczny partner Facebooka w Chinach", a sprzedawane konta premium miały być niemożliwe do zawieszenia. W pozwie zawarto listę stron internetowych, którymi posługiwali się Chińczycy, jednak w momencie wpłynięcia pozwu 1 marca, wszystkie natychmiast zamknięto.

Administratorzy twierdzą, że usunęli z Facebooka i Instagrama 2,1 miliarda fałszywych kont w ciągu 9 miesięcy.

Facebook twierdzi, że firmy te nielegalnie używały znaków handlowych oraz złamały prawo dotyczące cybersquattingu, korzystając ze wprowadzających w błąd nazw jak “myfacebook.cc,” “facebook88.net,” oraz “infacebook.cc”. Odkąd Facebook wprowadził w swojej polityce zakaz posługiwania się fałszywymi kontami, pozew obejmuje również złamanie umowy. Firma domaga się sądowego zakazu posługiwania się mylnymi nazwami domen oraz fałszywymi kontami. Dodatkowo Facebook chce całości dochodów, które firmy zarobiły na fałszywych kontach oraz 100000 dolarów za każdą wprowadzającą w błąd domenę. Fałszywe konta to nieprzemijający problem Facebooka, który zbanował już 2,1 miliarda takich kont w okresie od stycznia do września 2018 roku. "Składając pozew mamy nadzieję dać wyraźny znak, że taka nieuczciwa działalność nie będzie tolerowana i będzie działać z wykorzystaniem wszelkich środków, by chronić integralność naszych platform" - powiedział przedstawiciel Facebooka.

To nie pierwszy pozew związany z fałszywymi kontami i działalnością online. Amazon pozwał kilka osób, które spamowały najwyższymi ocenami, a rządowe agencje rozpoczęły namierzanie firm, które sprzedają lub kupują fałszywe konta i recenzje. W styczniu tego roku, prokurator z Nowego Jorku poszedł na ugodę z firmą Devumi dostarczającą boty na Twittera. W zeszłym miesiącu Federalna Komisja Handlu również uzgodniła warunki porozumienia z firmą, która płaciła za pozytywne recenzje potencjalnie niebezpiecznego i niedziałającego środka na odchudzanie. Wszystko to jednak, to były firmy z USA, co stanowiło łatwiejsze zadanie niż obecnie ma Facebook. Pod uwagę należy brać również fakt, że portal ten jest oficjalnie zakazany w Chinach i prawdopodobnie pozew spotka taki sam los, jak ten złożony przez Huawei w USA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook idzie do sądu z chińskimi firmami sprzedającymi fałszywe konta

 0