Facebook testuje cyfrowy portfel Novi. Kryptowaluta Diem coraz bliżej

Facebook testuje cyfrowy portfel Novi. Kryptowaluta Diem coraz bliżej

Facebook w końcu testuje Novi, cyfrowy portfel, który firma zwiastowała od ponad dwóch lat. Szef płatności Facebooka, David Marcus, ogłosił, że uruchamiają „mały pilotaż” Novi w Stanach Zjednoczonych i Gwatemali, aby umożliwić członkom rodziny wysyłanie przekazów pieniężnych za granicę.

„Przeprowadzamy pilotaż, aby przetestować podstawowe funkcje oraz nasze możliwości operacyjne w zakresie obsługi klienta i zgodności” – napisał Marcus. „Mamy również nadzieję, że zademonstruje to nowy przypadek użycia stablecoin (jako instrumentu płatniczego), wykraczający poza sposób, w jaki są one zwykle używane dzisiaj”.

Facebook w końcu testuje Novi, cyfrowy portfel, który firma zwiastowała od ponad dwóch lat.

Fakt, że Novi w końcu wystartuje, nawet w ograniczony sposób, wydaje się znaczącym krokiem naprzód w ramach ambitnych planów Facebooka w zakresie kryptowalut. Jednak firma uruchamia portfel bez Diem, zapowiadanej kryptowaluty (wcześniej nazywanej Libra), która spotkała się z falą odmów ze strony prawodawców i regulatorów na całym świecie. Zamiast tegopoczątkowy program pilotażowy będzie wykorzystywał Pax Dollar (USDP), stablecoin, który według Marcusa „działa z powodzeniem od ponad trzech lat i ma ważne atrybuty regulacyjne i ochrony konsumentów”. Dodał, że podczas pilotażu Facebook współpracuje z Coinbase.

Wiadomość o programie pilotażowym już wywołała krytykę ze strony prawodawców. We wtorek, kilka godzin po pierwszym oświadczeniu Marcusa, grupa pięciu senatorów Demokratów wysłała list do Facebooka, prosząc firmę o „natychmiastowe zaprzestanie pilotażu Novi i zobowiązanie się, że nie wprowadzi Diema na rynek”. W liście cytowano niedawne informacje ujawnione od sygnalistki z Facebooka oraz „nieustanne dążenie firmy do zysków kosztem użytkowników”.

Rzecznik Novi powiedział, że „nie możemy się doczekać odpowiedzi na list Komitetu”, ale nie rozwinął tego tematu. W swoim wstępnym ogłoszeniu Marcus powiedział, że firma pozostaje zaangażowana w uruchomienie Diem. „Chcę jasno powiedzieć, że nasze wsparcie dla Diem się nie zmieniło i zamierzamy uruchomić Novi z Diem, gdy tylko otrzyma zgodę organów regulacyjnych i zacznie działać” – napisał.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook testuje cyfrowy portfel Novi. Kryptowaluta Diem coraz bliżej

 0