Farma kryptowalut zasilana energią jądrową? Ruszyła budowa nowego obiektu

Farma kryptowalut zasilana energią jądrową? Ruszyła budowa nowego obiektu

Dopiero co pisaliśmy o farmie bitcoinów, którą zasila zabytkowa elektrownia wodna, a teraz mamy prawdziwy przeskok w czasie. W USA rozpoczęto budowę placówki, która będzie pozyskiwać kryptowaluty, czerpiąc prąd bezpośrednio z elektrowni jądrowej.

Firmy zajmujące się wydobyciem kryptowalut na przemysłową skalę potrzebują ogromnych ilości energii. Dotąd szukano tanich rozwiązań, jak wspomniana wcześniej elektrownia wodna, bądź prowadząc biznes w rejonach z niskimi taryfami. Pojawiały się oczywiście pomysły wykorzystania w tym celu energii jądrowej, a niedawne doniesienia mówiły o próbie wprowadzenia takich rozwiązań na Ukrainie, jednak była to jedynie sfera marzeń. Aż do teraz. Ten mało prawdopodobny scenariusz staje się rzeczywistością w Stanach Zjednoczonych, gdzie ujawniono plany wydobycia kryptowalut z wykorzystaniem energii jądrowej w Pensylwanii i Ohio.

W USA powstaje obiekt poświęcony wydobyciu kryptowalut, który energię będzie pobierał bezpośrednio z sąsiadującej elektrowni jądrowej. To nie jedyne tego typu przedsięwzięcie.

Amerykańska firma energetyczna Talen Energy rozbuduje swoją placówkę pozyskiwania kryptowalut i centrum danych w sąsiedztwie elektrowni Susquehanna Steam Electric Station w Pensylwanii. W trakcie rozbudowy zakład będzie miał do dyspozycji moc  na poziomie 164 MW, a po jej ukończeniu osiągnie 300 MW z podwójnych bloków jądrowych 1+GW i dwóch niezależnych podstacji. Moc na miejscu może osiągnąć 1 GW. "Obiekt zapewni tanie, niezawodne, bezemisyjne zasilanie klientom centrum danych na terenie kampusu. Dzięki temu klienci mogą czerpać korzyści z bezemisyjnej, całodobowej energii dostarczanej bezpośrednio do kampusu, bez przerw, których może doświadczać energia odnawialna lub wymagających paliw kopalnych" – powiedział przedstawiciel Talen Energy. Firma uzyskała już wymagane pozwolenia i rozpoczęła budowę.

To nie jedyny tego typu projekt, bo firma Energy Harbor Corp. właśnie ogłosiła pięcioletnie partnerstwo ze Standard Power w celu dostarczenia energii jądrowej do nowego centrum wydobywczego Bitcoin blockchain w Coshocton w stanie Ohio od grudnia tego roku. Inne stany i kraje również szukają możliwości wydobywania kryptowalut z wykorzystaniem energii jądrowej, a także alternatywnych źródeł energii, takich jak elektrownie wodne, a nawet wulkaniczne.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Farma kryptowalut zasilana energią jądrową? Ruszyła budowa nowego obiektu

 0