Mozilla zrezygnuje z usługi Google? Firefox testuje inną wyszukiwarkę

Mozilla zrezygnuje z usługi Google? Firefox testuje inną wyszukiwarkę

Mozilla testuje zmianę domyślnego silnika wyszukiwania w przeglądarce Firefox, która miałaby zrezygnować z usług Google na rzecz innego rozwiązania. Od 6 września do stycznia 2022 roku jest prowadzony program pilotażowy na wybranych użytkownikach aplikacji.

Od dawna silnik wyszukiwarki Google pozostaje domyślnie wybierany przez producentów oprogramowania, ale w przypadku Firefoxa może ulec to zmianie. Jeśli chodzi o Chrome, to taka decyzja nie stanowi większego zaskoczenia. Jednak Mozilla próbuje innego rozwiązania w postaci Bing obecnego w Microsoft Edge. Z drugiej strony potencjalna rezygnacja z wyszukiwarki Google stanowi pewne zaskoczenie, ponieważ Mozilla oraz Google podpisały umowę pozwalającą generować twórcom przeglądarki od 400 do 450 milionów dolarów rocznie do 2023 roku za ustawienie wyszukiwarki giganta z Mountain View jako domyślnej.

Mozilla testuje wyszukiwarkę Bing jako domyślną w Firefoxie.

Mozilla zrezygnuje z usługi Google? Firefox testuje inną wyszukiwarkę

Ta umowa stanowi kluczowe źródło dochodów dla Mozilli, więc eksperymentowanie z Bingiem nie musi zakończyć się powodzeniem. Jeśli firma zechce wdrożyć Binga jako domyślną wyszukiwarkę, nastąpi to najwcześniej za 15 miesięcy i wtedy może dojść do podpisania umowy z Microsoftem. Firefox w minionych miesiącach stracił dużo użytkowników, a w ciągu 3 lat ubyło ich kilkadziesiąt milionów. Na koniec 2018 roku z usług programu korzystało 244 mln osób, z kolei w drugim kwartale 2021 roku liczba spadła do 198 milionów. Firefox to przeglądarka, która oferuje ciekawe opcje jak uBlock, NoScript, Facebook Container, Privacy Badger i wiele innych.

Mimo tego Google Chrome pozostaje liderem rynku, natomiast na drugą lokatę zajmuje Microsoft Edge. W ostatnim czasie otrzymaliśmy Firefoxa 92 wzbogacony o bezpieczniejsze połączenia - przeglądarka automatycznie zmienia HTTP w HTTPS z wykorzystaniem HTTPS RR. Oprócz tego poprawiono zarządzanie skryptami JavaScript co przełoży się na poprawę wydajności aplikacji w tym mniejsze zużycie pamięci.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mozilla zrezygnuje z usługi Google? Firefox testuje inną wyszukiwarkę

 0