Ile Polak musi pracować, by zarobić na iPhone'a 13? Podpowiedź - Dużo więcej niż sąsiedzi

Ile Polak musi pracować, by zarobić na iPhone'a 13? Podpowiedź - Dużo więcej niż sąsiedzi

Ile dni musi przepracować statystyczny Polak, by zarobić na nowego iPhone'a? Dużo, ale już mniej niż jeszcze trzy lata temu. Zespół Picodi wykonał obliczenia i na tle innych krajów... wypadamy blado.

Wczoraj odbyła się konferencja Apple, na której omówiono wszystkie nowości wprowadzane na rynek. Pojawił się iPad, Apple Watch Series 7 oraz oczywiście iPhone 13. Ten ostatni dzieli się na kilka kategorii, bo dostępne są zarówno różne rodzaje (iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro MAX), jak i różne konfiguracje wbudowanej pamięci. Nawet 1 TB. Zespół Picodi stworzył infografikę prezentującą jak Polska wypada na tle innych krajów w zestawieniu i wyliczył ile dni Polak, który może się pochwalić przeciętnym wynagrodzeniem musi pracować, by zarobić na nowego iPhone'a 13 Pro w wersji podstawowej 128 GB.

Polak zarabiający średnią krajową, musi przepracować 25,9 dnia, by zakupić nowego iPhone'a 13 Pro 128 GB. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Omówmy więc pokrótce wyniki. Wzięto tu pod uwagę tylko i wyłącznie średnie wynagrodzenie Polaka - mieszkańców innych krajów zresztą też, a więc 5848 zł brutto (4211 zł netto) i pomija zarówno dominantę, jak i medianę, uważaną przez wielu za prawidłowy wskaźnik wyliczenia. Nie będziemy się tu zagłębiać w statystyki GUS i wprowadzać niepotrzebnego zamieszania, dlatego przejdźmy do konkretów. Te są oczywiście bardzo ciekawe. Polak ze średnią krajową, będzie musiał przepracować 25,9 dnia, by zarobić na nowego iPhone'a. Najlepiej w zestawieniu wypada Szwajcar, który musi przepracować zaledwie 4,4 dnia. W tej kwestii jesteśmy mniej więcej na równi z mieszkańcami Łotwy, Grecji, Litwy, Portugalii oraz Chin. Wyprzedzają nas sąsiedzi z południa - Czechy. Mieszkańcy tego państwa muszą przepracować 21,4 dnia. To samo u naszych zachodnich sąsiadów, choć tu raczej nie ma żadnej niespodzianki. Niemiec może zakupić iPhone'a 13 Pro 128 GB już po 9,5 dnia pracy. Według statystyk i wziętych pod uwagę krajów (47), Polska zajmuje 13 miejsce... od dołu. Gorzej mają mieszkańcy państw, takich jak Rosja (42,1 dni), Indie (75,7 dni) czy najwyżej umiejscowiona na wykresie Turcja (92,5 dni).

Cóż, jeśli porównamy nasze zarobki z tym, co możemy zaobserwować na zachodzie, Polska wypada blado, ale trzeba również pamiętać, że mieszkańcy innych krajów są w zdecydowanie gorszym położeniu niż my. W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed roku, Polak musi pracować o 2,4 dnia mniej, by pozwolić sobie na zakup nowego gadżetu - oczywiście w przypadku wydawania całej sumy na telefon. Jak wyglądało to w ostatnich latach? W 2018 roku musieliśmy pracować 32,5 dnia, w 2019 już 31,8 dnia, a w 2020 było to 28,3 dnia. Postęp jak widać jest, choć powolny. Pełny raport opublikowano na stronie picodi, gdzie znajdziecie więcej szczegółów dotyczących przeprowadzonego badania. A Wy kupujecie, czy Xiaomi i tak lepsze? Piszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ile Polak musi pracować, by zarobić na iPhone'a 13? Podpowiedź - Dużo więcej niż sąsiedzi

 0