Kontrolujcie swoje karty graficzne, bo opuszczają fabryki z wadami. Tym razem plamę dał Asus

Kontrolujcie swoje karty graficzne, bo opuszczają fabryki z wadami. Tym razem plamę dał Asus

Niedawno pisaliśmy o karcie PowerColor Radeon RX 6700 XT z nie do końca sprawnym chłodzeniem. Ktoś podczas montażu zapomniał zdjąć folie ochronne termopadów i zapakował taki produkt do wysyłki. Asus poszedł jednak o krok dalej...

Jeden z użytkowników Reddita miał problem ze swoją kartą graficzną ASUS RTX 3080 Ti TUF OC, która grzała się bardziej, niż powinna. Karta nie pojechała do serwisu, co obecnie wiąże się z ryzykiem utraty produktu i zwrotem pieniędzy, za który ciężko kupić coś innego. Zamiast tego właściciel postanowił sam zbadać przyczynę problemów. Po przeprowadzeniu programowej diagnostyki i braku rozwiązania, użytkownik kamaloo 92 przystąpił do fizycznych oględzin. Po zdjęciu radiatora okazało się, że brakuje termopadów na części pamięci VRAM.

ASUS RTX 3080 Ti TUF OC został dostarczony bez termopadów na VRAM. To kolejny przypadek coraz częstszych wad fabrycznych w kartach graficznych.

Zaledwie kilka dni wcześniej inny użytkownik odkrył podobną usterkę z podkładkami termicznymi. Termopad zamiast zakrywać pamięci VRAM przesunięty był na GPU. W efekcie radiator nie przylegał odpowiednio, co było powodem przegrzewania i spadków wydajności. W konsekwencji karta wkrótce mogła w ogóle odmówić posłuszeństwa. Jeszcze wcześniej, bo pod koniec sierpnia inny użytkownik kupił kartę NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition. Po zdjęciu radiatora okazało się, że pracownik zostawił pod spodem ochronną nakładkę na palec. Takie osłony zabezpieczają przed pozostawianiem odcisków palców na składanych elementach, co może niekorzystnie wpływać na temperatury. W tym jednak tym przypadku to właśnie ten element ochronny był powodem znacznego przegrzewania się układu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy sporo wad fabrycznych  znalezionych w kartach graficznych i w niektórych innych urządzeniach. Wina jest zrzucana na pandemię - brak pracowników i w konsekwencji przesuwanie do ważniejszych zadań tych mniej doświadczonych. Jest to tylko teoria, jednak faktycznie w ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej wadliwego sprzętu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kontrolujcie swoje karty graficzne, bo opuszczają fabryki z wadami. Tym razem plamę dał Asus

 0