Flagowy układ graficzny Intel Arc Alchemist wypada bardzo źle w benchmarkach. Jest powód do obaw?

Flagowy układ graficzny Intel Arc Alchemist wypada bardzo źle w benchmarkach. Jest powód do obaw?

Nadchodzący flagowy model kart graficznych Arc od Intela pojawił się w internetowej bazie danych jednego z benchmarków. Jeden z partnerów przetestował próbkę inżynieryjną flagowca w Geekbench OpenCL, dzięki czemu zdobyliśmy nieco nowych informacji.

Układ graficzny przetestowano z wykorzystaniem starszego już procesora Intel Core i5-9600K, jednak nie miało to w tym przypadku raczej żadnego wpływu na wyniki, które nie da się ukryć, nie powalają.  W liczbach całkowitych GPU radzi sobie słabo. Średni wynik z 4 testów OpenCL wynosi około 67000 punktów, a najlepszy uzyskany wynik to 69000 punktów. Dla porównania, zeszłoroczny AMD Radeon RX 6800 XT  uzyskuje 150000 do 180000 punktów. Wygląda na to, że flagowiec Intela uzyskuje wydajność na poziomie zaledwie Radeona RX 6600 XT, trzeba jednak zwrócić uwagę na pewien szczegół.

Wyniki flagowego układu graficznego Intel Arc nie są zbyt wysokie. Wydajność na poziomie Radeona RX 6600 XT to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy. Na szczęście nie musimy się martwić, bo jest tego proste wytlumaczenie.

Zgodnie z informacjami widocznymi w Geekbench, podczas testów GPU było taktowane zegarem około 1,3 GHz, co przy 512 EU daje wydajność 11 TFLOPS, czyli mniej więcej tyle, ile osiąga wspomniany wcześniej Radeon RX 6600 XT i dlatego oba układy osiągają podobne wartości punktowe w OpenCL. Jest jednak pewne, że układ nie dział w pełni swoich możliwości. Według Geekbench, układ ten taktowany jest normalnie zegarem 2,1 GHz, który został obniżony do 1,3 GHz. 

Gdyby flagowy Arc działał z pełną wydajnością uzyskiwałby 17 TFLOPS, co stawia go na równi z RX 6800 (bez XT).  Taktowanie 2,1 GHz nie wydaje się szczególnie wysokie, więc układ bez problemu będzie mógł ryle osiągnąć. Jeśli pogłoski o wykorzystaniu procesu N6 od TSMC się potwierdzą, to zegary mogą być na tyle wysokie, żeby Intel poważnie zagroził RX 6800 XT i RTX 3080. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Flagowy układ graficzny Intel Arc Alchemist wypada bardzo źle w benchmarkach. Jest powód do obaw?

 0