Forum Ultra HD wydało dokument o przyszłości 4K

Forum Ultra HD wydało dokument o przyszłości 4K

Zważywszy na fakt, że telewizory 4K stają się coraz popularniejsze wśród konsumentów, nadawcy usług strumieniowych oferują więcej treści UHD. W związku z tym grupa ekspertów zajęła się najważniejszymi aspektami tej technologii.  

Forum Ultra HD postanowiło wybiec nieco w przyszłość i opublikować pierwszą wersję wytycznych Phase B, pokazującą czego mniej więcej powinniśmy oczekiwać za jakiś czas w kwestii UHD. Jedną z opcji objętych 80-stronicowym dokumentem jest wysoka liczba klatek na sekundę. Mowa tutaj o 100 lub 120 fps przy zachowaniu rozdzielczości 4K, co stanowi na ten moment niewyobrażalną wręcz wartość. Dodano przy tym, iż całość przekraczałaby możliwości wielu popularnych urządzeń, bo o ile HDMI 2.1 obsługuje 4K w 120 klatkach lub 8K przy 60 fps, tak większość systemów wspiera maksymalnie 2K w 100/120 klatkach. Szczególną uwagę zwracają także kwestie dynamicznego HDR, w tym Dolby Vision oraz SL-HDR1.

W przyszłości technologia 4K raczej bez problemu poradzi sobie z obsługą płynnych 100/120 klatek na sekundę

Forum ma też nadzieję, że następne generacje Dolby AC-4 i MPEG-H zaoferują bogatszą jakość audio, dzięki czemu oglądanie treści w 4K będzie przyjemniejsze. Cała wspomniana technologia oczywiście zwiększy zapotrzebowanie na przepustowość, ale ów problem można rozwiązać za pomocą funkcji Content Aware Encoding, która inteligentnie wykorzystuje właściwości zawartości, by zmniejszyć bitrate. Oznacza to, iż prosta treść, jak np. sceny. gdzie występuje mały ruch, jest kodowana przy użyciu małej liczby bitów. Organizatorzy mają zamiar pokazać Phase B podczas NAB Show odbywającego się w Las Vegas. Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie przewidywania dotyczące rozwoju technologicznego. Pełną treść dokumentu przeczytacie tutaj.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Forum Ultra HD wydało dokument o przyszłości 4K

 0