Właśnie wkroczyliśmy w erę obliczeń eksaskalarnych, gdyż superkomputer Frontier z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) stał się pierwszą maszyną, która przełamała tę barierę wydajności.
Frontier stał się tym samym najszybszym superkomputerem na świecie, wyprzedzając Fugaku z Japonii. Powody do świętowania ma tu także AMD, gdyż ta potężna maszyna, która przekroczyła barierę 1 EksaFLOPS mocy obliczeniowej, napędzana jest przez podzespoły tego producenta. System ten jest zlokalizowany w Oak Ridge National Laboratory w Stanach Zjednoczonych i zajmuje pierwsze miejsce zarówno w najnowszej edycji listy Top500 jak i Green500 z mocą na poziomie dokładnie 1,102 EksaFLOPS oraz efektywnością na poziomie 62,68 GigaFLOPS na Wat. Frontier to także najpotężniejsza maszyna na liście HPL-AI z 6,86 EksaFLOPS mocy w domenie sztucznej inteligencji.
Frontier stał się tym samym najszybszym superkomputerem na świecie, wyprzedzając Fugaku z Japonii.
Superkomputer Frontier bazuje na procesorach AMD EPYC 3. generacji i najnowszych akceleratorach graficznych AMD Instinct MI250X (w sumie ma 8 730 112 rdzeni). Co więcej, dwie z trzech pierwszych pozycji na liście Top500 zajmują teraz systemy z CPU AMD EPYC 3. generacji (Milan). Drugi na liście, Fugaku, jest napędzany przez procesory Fujitsu A64FX 2019. Czwarte miejsce należy do systemu Summit opartego na układach IBM Power9 i NVIDIA Volta GV100, również zlokalizowanego w ORNL. Najnowsze edycje list Top500 i Green500 klasyfikują na trzeciej pozycji superkomputer LUMI, który także za sprawą AMD EPYC i AMD Instinct osiąga poziom mocy 152 PetaFLOPS i efektywności 51,63 GigaFLOPS na Wat. Z kolei systemy Adastra i GENCI-CINES to odpowiednio numer 10 w klasyfikacji Top500 i numer 4 w Green500. Co więcej, ponad połowa spośród 38 nowych systemów na liście Top500 jest napędzana technologią AMD.
To pierwsza edycja, na której pojawiły się akceleratory AMD Instinct i to od razu na 7 pozycjach o sumarycznej mocy 1,329 EksaFLOPS, czyli prawie tyle samo (1,337), co łączna moc wszystkich innych systemów z akceleratorami obliczeniowymi razem wziętych. Na początku 2023 roku spodziewane jest uruchomienie superkomputera o mocy ponad 2 EksaFLOPS, czyli amerykańskiego El Capitan, który również będzie bazować na CPU i GPU firmy AMD.
„Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki, jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej na świecie platformy w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości. Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm 5” - powiedział Bronson Messer, dyrektor ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility.
Zobacz także:
- Ramka Thermal Grizzly pomaga obniżyć temperatury Intel Alder Lake nawet o 10 stopni Celsjusza
- W Chinach działa system społeczny śledzący osobisty ślad węglowy. Inwigilacja "dla dobra środowiska"
- AMD potwierdza limit mocy procesorów Ryzen na platformie AM5. Nagły zwrot akcji
Pokaż / Dodaj komentarze do: Frontier to pierwszy na świecie superkomputer o potwierdzonej mocy ponad 1 EksaFLOPS