Ramka Thermal Grizzly pomaga obniżyć temperatury Intel Alder Lake nawet o 10 stopni Celsjusza

Ramka Thermal Grizzly pomaga obniżyć temperatury Intel Alder Lake nawet o 10 stopni Celsjusza

Jak wypada ramka montażowa od Thermal Grizzly w zestawieniu z podkładkami stosowanymi, by zniwelować wyginanie się procesorów Alder Lake? Spadek temperatury jest mocno zauważalny.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że procesory Intel Alder Lake mają tendencję do wyginania się, co powoduje powstawanie wolnej przestrzeni między rozpraszaczem ciepła a powierzchnią stopy radiatora. Jest to wywołane miejscowym naciskiem systemu montażowego, co w efekcie wywołuje wzrost temperatury układu. Problem dotyczy najbardziej wysokowydajnych układów, które dodatkowo mogą być podkręcane, generując wysokie temperatury. Wygięcie może jednak ograniczać potencjał przetaktowywania, co skłoniło użytkowników do poszukiwania rozwiązań, które naprawią, to co zepsuła fabryka.

Ramka od Thermal Grizzly powoduje, że procesor się nie wygina jak w przypadku mechanizmu IML od Intela, co sprawia, że procesory osiągają temperatury niższe nawet o 10 stopni pod obciążeniem.

W efekcie pojawiło się wiele modyfikacji, które miały niwelować wygięcie i obniżać temperatury Alder Lake. Choć Intel oficjalnie przestrzega przed takimi działaniami i grozi unieważnieniem gwarancji, to użytkownicy stosują podkładki, które rozkładają równomiernie nacisk na procesor, powodując, że przestaje się aż tak wyginać. Inne sposoby to usztywniająca socket płytka backplate, albo przynosząca ramka montażowa. Producenci wydają również swoje narzędzia, ale mają one mieszane opinie co do skuteczności. 

Thermal Grizzly i Roman 'der8auer' Hartung wypuścili ramkę, który zastępuje zalecany przez firmę Intel mechanizm ILM frezowanym kawałkiem aluminium, który dociska procesor równomiernie ze wszystkich stron, dzięki czemu zapewnia ochronę przed wyginaniem. Produkt przetestował Igor z Igor's Lab, a wyniki są obiecujące. Zastosowanie ramki pomogło obniżyć temperaturę procesora Intel Core i9-12900K z rdzeniami P pracującymi z częstotliwością 5,0 GHz, dezaktywowanymi rdzeniami E i pamięcią DDR5-7000 z 70,48 stopni Celsjusza do 60,29 stopni Celsjusza, czyli o 10,19 stopni Celsjusza w teście Prime95. Dla porównania 1-milimetrowe podkładki spowodowały spadek temperatury 5,40 stopni Celsjusza.

Ramka Thermal Grizzly ma jednak ogromną wadę, jaką jest cena. W Niemczech kosztuje 39,90 euro, choć dla wielu osób będzie to niewielka cena za spadek o 10 stopni Celsjusza. Dla porównania ramki znanego producenta układów chłodzenia Thermalright kosztują w Chinach 6 USD. Nawet z marżami i kosztami wysyłki na Aliexpress, wyjdzie co najmniej 2-3 razy taniej, choć jak dotąd nie pojawiły się żadne testy, które mogłyby porównać jakość obu produktów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ramka Thermal Grizzly pomaga obniżyć temperatury Intel Alder Lake nawet o 10 stopni Celsjusza

 0