GeForce RTX 3060 będzie jeszcze trudniej kupić. Górnicy znaleźli nowe obejście ogranicznika kopania

GeForce RTX 3060 będzie jeszcze trudniej kupić. Górnicy znaleźli nowe obejście ogranicznika kopania

W ubiegłym tygodniu NVIDIA przypadkiem pomogła górnikom odblokować potencjał karty graficznej GeForce RTX 3060 w wydobywaniu kryptowalut, publikując sterownik beta (470.05), który zniósł wcześniej wprowadzoną blokadę. Ta redukowała wydajność RTX 3060 w kopaniu Etherum o nawet przeszło 50%, co miało zniechęcić górników do wykupowania tego modelu i pozostawienie go graczom. O ile sterownik beta idealnie sprawdza się w systemach do kopania składających się z pojedynczych GPU, tak jeśli GeForce RTX 3060 jest wykorzystywany w platformie składającej się z wielu kart, nie ma już zastosowania. Osoby parające się kopaniem kryptowalut są jednak bardzo zaradne i już udało im się rozwiązać także i ten problem.    

Dla konfiguracji z wieloma GPU odkryto nowe, łatwe we wdrożeniu obejście ogranicznika kopania dla karty GeForce RTX 3060.

Hardwareluxx odkryło, że ogranicznik ETH był nadal aktywny ze sterownikiem beta 470.05, jeśli GeForce RTX 3060 jest używany jako dodatkowy adapter, z kartą GeForce RTX 2080 Ti działającą jako główną. W tym przypadku ogranicznik ETH osłabił wydajność GeForce RTX 3060 z prawie 50 MH/s do zaledwie 22 MH/s. Jednak dla konfiguracji z wieloma GPU odkryto inne, łatwe we wdrożeniu obejście. W GeForce RTX 3060 można zainstalować tanią i prostą atrapę wtyczki HDMI, co w efekcie oszukuje sterownik, który zakłada, że ​​karta jest podłączona do wyświetlacza. Po wdrożeniu tego „hackowania” hash rate karty GeForce RTX 3060 wraca do maksymalnego poziomu około 50 MH/s. Post w Quasar Zone potwierdził, że atrapa wtyczki HDMI działa, instalując ją na czterech kartach GeForce RTX 3060 w jednej platformie z procesorem Pentium G3220.

Chyba nikt nie miał wątpliwości, że była to tylko kwestia czasu, zanim pomysłowi górnicy kryptowalut znajdą sposób na obejście ogranicznika NVIDII. Chociaż Zieloni początkowo twierdzili, że ​​wprowadziło blokadę na poziomie sprzętu, BIOS i sterowników, aby udaremnić działanie górników ETH, dwie odkryte do tej pory metody są niezwykle proste, co zdaje się podważać zapewnienia producenta i wygląda na to, że ograniczenie miało jedynie charakter software’owy. Partnerzy firmy NVIDIA są gotowi do wypuszczenia dedykowanych kart CMP 30HX i 40HX do kopania kryptowalut opartych na architekturze Turing. Te działać mają z szybkościami wydobywania ETH odpowiednio 26 MH/s i 36 MH/s, więc RTX 3060 wciąż wydaje się lepszą opcją. W drugim kwartale 2021 roku pojawią się wydajniejsze karty CMP 50HX i 90HX ze współczynnikiem hash rate dochodzącym do 86 MH/s.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3060 będzie jeszcze trudniej kupić. Górnicy znaleźli nowe obejście ogranicznika kopania

 0