GeForce RTX 3090 Ti opóźniony, ale już osiąga zawrotne ceny w przedsprzedaży

GeForce RTX 3090 Ti opóźniony, ale już osiąga zawrotne ceny w przedsprzedaży

Jedną z wielu zapowiedzi, jakie firma NVIDIA miała dla nas podczas targów CES, była nowa flagowa karta graficzna GeForce RTX 3090 Ti. Co ciekawe, Zieloni zdecydowali na wypuszczenie tego modelu, choć GeForce RTX 3090 wciąż jest najwydajniejszą gamingową grafiką na rynku. Na jego premierę możemy jednak poczekać nieco dłużej, niż początkowo sądziliśmy.

NVIDIA na CES zaledwie zajawiła GeForce'a RTX 3090 Ti, nie zdradzając niemal żadnych szczegółów, a także daty premiery czy ceny. Tak naprawdę dowiedzieliśmy się tylko, że nowa karta dostarczy „40 TFLOPów dla shaderów, 78 TFLOP dla ray tracingu i oszałamiające 320 TFLOP dla AI”. Aby umieścić te liczby w odpowiedniej perspektywie, zwykły GeForce RTX 3090 oferuje 35,6 TFLOP w FP32, 69 TFLOP dla obciążeń ray tracingu i 285 TFLOP dla obliczeń tensorowych. Z przecieków wiemy zaś, że model ten otrzyma w pełni odblokowany układ GA102 z 10 752 rdzeniami CUDA (w porównaniu z 10496 w modelu bez Ti) i 24 GB pamięci GDDR6X o prędkości 21 Gb/s, na tej samej 384-bitowej magistrali. Szybsza pamięć zwiększy przepustowość pamięci do nieco ponad 1 TB/s (wzrost z 936 GB/s).

Kilka ofert GeForce'a RTX 3090 Ti od MSI pojawiło się w szwajcarskim sklepie, gdzie nowy flagowiec wyceniony został na naprawdę bajońskie sumy.

GeForce RTX 3090 Ti opóźniony, ale już osiąga zawrotne ceny w przedsprzedaży

Plotka głosi, że karta pierwotnie miała trafić do sprzedaży detalicznej jeszcze w tym miesiącu. Jednak wiele portali twierdzi, że „potwierdziło” w swoich źródłach, iż NVIDIA poprosiła swoich partnerów o wstrzymanie produkcji autorskich modeli. Nie jest jasne, dlaczego (jeśli to w ogóle prawda), ale spekuluje się, że Zieloni postanowili poświęcić więcej czasu na dopracowanie BIOS-u i/lub zrewidowanie wymagań sprzętowych dla niestandardowych płytek drukowanych. Zamiast tego możemy spodziewać się premiery w przyszłym miesiącu, więc opóźnienie nie będzie długie. 

Co jeśli chodzi o ceny? Kilka ofert produktów MSI pojawiło się w szwajcarskim sklepie, gdzie nowy flagowiec wyceniony został na naprawdę bajońskie sumy. Strona jest obecnie niedostępna, ale zapisała się w pamięci podręcznej, co ujawnia, że sklep wystawił na sprzedaż dwa autorskie modele MSI: RTX 3090 Ti Gaming X Trio w cenie 3595,30 szwedzkich franków (ok. 15571 zł) oraz wariant Suprim X w cenie 3678,40 szwedzkich franków (ok. 15 931 zł). Ceny te wynoszą odpowiednio około 3934 i 4025 USD w walucie amerykańskiej. Co ciekawe, są to porównywalne kwoty z GeForcem RTX 3090 na naszym rynku.

GeForce RTX 3090 Ti opóźniony, ale już osiąga zawrotne ceny w przedsprzedaży

Nie będziemy się zbytnio rozpisywać na temat tych kwot, ponieważ nowa flagowa karta NVIDII jeszcze nie trafiła do sprzedaży, a sprzedawcy często zawyżają ceny w przedsprzedaży, a poza tym mówimy tylko o jednym sklepie. Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że GeForce RTX 3090 Ti będzie bardzo drogi. Dla porównania GeForce RTX 3090 ma sugerowaną cenę detaliczną 7029 zł, ale w polskich sklepach trzeba zapłacić za niego co najmniej dwa razy więcej. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3090 Ti opóźniony, ale już osiąga zawrotne ceny w przedsprzedaży

 0