GeForce RTX 4090 drożeje tydzień po premierze. Producenci zaniżali ceny pod recenzje?

GeForce RTX 4090 drożeje tydzień po premierze. Producenci zaniżali ceny pod recenzje?

Jesteśmy tydzień po premierze nowego flagowca NVIDII, czyli GeForce RTX 4090 i jak już pisaliśmy, karta szybko stała się obiektem polowania skalperów, więc jest trudno dostępna. Niemniej jednak osoby uważnie śledzące ceny tego modelu, zauważyły, że na premierę oficjalne ceny poszczególnych RTX-ów 4090 były wyraźnie niższe niż obecnie. Czyżby producenci szybko podnieśli ceny po tym, jak ich grafiki zostały zrecenzowane?

Jeden z użytkowników Reddita donosi, że MSI podobno podniosło cenę GeForce'a RTX 4090 Suprim Liquid X 24G w swoim sklepie internetowym do 1934,99 USD, co oznacza wzrost o około 11%. W przeciwieństwie do podstawowych modeli, MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X 24G ma hybrydowe chłodzenie, dzięki czemu karta graficzna zajmuje tylko dwa sloty PCI. Cooler łączy chłodzenie powietrzem i cieczą AIO, oferując to, co najlepsze z obu rozwiązań. Niespodziewanie karta graficzna nie była dużo droższa od referenta. GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X 24G zadebiutował bowiem w cenie 1 749,99 USD, czyli zaledwie 9% więcej niż  sugerowana cena za GeForce'a RTX 4090. W rezultacie autorska karta graficzna MSI była znacznie tańsza niż inne konkurencyjne oferty premium w USA. 

Jeden z użytkowników Reddita donosi, że MSI podobno podniosło cenę GeForce'a RTX 4090 Suprim Liquid X 24G w swoim sklepie internetowym do 1934,99 USD, co oznacza wzrost o około 11%.

GeForce RTX 4090 drożeje tydzień po premierze. Producenci zaniżali ceny pod recenzje?

Z nieznanych powodów MSI podniosło jednak cenę na rynku amerykańskim z 1749,99 USD do 1934,99 USD, więc konsumenci będą musieli zapłacić 185 USD więcej. Sytuacja ta nie wróży dobrze konsumentom. Sugerować może to bowiem, że producenci rzucili jedynie pierwszą partię w niższych cenach, by dobrze wyglądało to w recenzjach, a teraz będą podnosić ceny, szczególnie że jest problem z dostępnością ich produktów. W sieci już pojawią się opinie, że mógł być to jedynie czysty marketing na start nowej generacji.

U nas sytuacja nie wygląda na szczęście tak źle, gdyż MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid X 24G wyceniono w Polsce na 11999 zł (choć w sklepach były oferty rzędu 11599 zł), a sugerowana cena NVIDII na polski rynek to 9399 zł, więc różnica wydaje się odpowiednio duża. Nie zmienia to jednak faktu, że karta szybko się wyprzedała i będziemy śledzić, w jakiej cenie powróci na rynek. 

Tak czy inaczej, obecna generacja zapowiada się bardzo drogo, a jeśli ktoś miał nadzieję na powrót cen sprzed pandemii, to nie ma na to szans. W naszym kraju wygląda to szczególnie słabo, choćby za sprawą kursu dolara i słabości złotego. 

Aktualizacja: MSI przyznało, że nowa wyższa cena to "tylko pomyłka" i przywróciła w swoim sklepie poprzednią cenę. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4090 drożeje tydzień po premierze. Producenci zaniżali ceny pod recenzje?

 0