Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC - SSD o pojemności do 32 TB i prędkości 28 GB/s

Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC - SSD o pojemności do 32 TB i prędkości 28 GB/s

Gigabyte właśnie zaprezentował najszybszy i najwydajniejszy dysk SSD. Aorus Xtreme Gen 4 AIC jest przeznaczony dla stacji roboczych dla entuzjastów. Ten oferuje aż do 32 TB pojemności i dzięki prędkości odczytu sekwencyjnego 28 GB/s jest w rzeczywistości szybszy niż wiele dysków SSD klasy serwerowej. Oczywiście, aby skorzystać z tego dysku, będziemy potrzebować procesora z najwyższej półki. Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC to karta rozszerzeń o pełnej długości i pełnej wysokości (FLFH) z interfejsem PCIe 4.0 x16, która może obsługiwać do ośmiu dysków Aorus Gen4 7000s M.2-2280. Te można skonfigurować do pracy w różnych trybach RAID. Ponadto na płycie znajduje się 10 czujników monitorujących temperaturę dysków, które są chłodzone za pomocą stosunkowo dużego aluminiowego radiatora wyposażonego w dwa wentylatory, mające zapobiegać throttlingowi. 

Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC oferuje aż do 32 TB pojemności i dzięki prędkości odczytu sekwencyjnego 28 GB/s

Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC - SSD o pojemności do 32 TB i prędkości 28 GB/s

Dyski SSD Aorus Gen4 7000s firmy Gigabyte są już bardzo szybkie same w sobie. Nośniki te są oparte na najnowszym kontrolerze Phison PS5018-E18 (trzy rdzenie Arm Cortex-R5, NVMe 1.4, osiem kanałów NAND) w połączeniu z 96-warstwową pamięcią 3D TLC NAND o szybkości transferu danych 1200 MT/s oraz pamięcią podręczną DDR4 SDRAM. Łącząc wiele dysków w trybie RAID 0 (wystarczy jedno kliknięcie programie Gigabyte SSD Tool Box), możemy tu uzyskać prędkość zapisu sekwencyjnego do 28 GB/s i prędkość odczytu sekwencyjnego do 26,6 GB/s. RAID 0 oczywiście nie ma wpływu na transfery losowe IOPS, ale ponieważ jest to konsumencki dysk SSD, jest mało prawdopodobne, aby jego rzeczywista wydajność była kiedykolwiek ograniczona przez losowe prędkości odczytu/zapisu.

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Nie jest to pierwszy high-endowy dysk SSD od Gigabyte, który wykorzystuje wiele dysków M.2, aby zapewnić niezwykle wysoką pojemność i wydajność, ale to zdecydowanie najszybsza propozycja wykorzystująca potencjał interfejsu PCIe 4.0 x16. Oczywiste jest, że Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC jest przeznaczony dla komputerów stacjonarnych z wyższej półki, które mają mnóstwo zapasowych linii PCIe 4.0 i gniazd PCIe 4.0 x16. W rzeczywistości, aby w pełni wykorzystać ten dysk, musimy zainstalować go na maszynie wyposażonej w CPU EPYC lub Ryzen Threadripper firmy AMD albo Xeon Scalable „Ice Lake-SP” Intela. Dzieje się tak, ponieważ typowe komputery stacjonarne zwykle mają tylko jedno gniazdo PCIe 4.0 x16 dla kart graficznych. Gigabyte nie ogłosił ceny swojego AIC Aorus Xtreme Gen 4, ale karta o pełnej pojemności, z 32 TB pamięci na pokładzie, będzie oczywiście kosztować tysiące dolarów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte Aorus Xtreme Gen 4 AIC - SSD o pojemności do 32 TB i prędkości 28 GB/s

 0