Google Chrome rozwiąże problem przypadkowo zamkniętych kart

Google Chrome rozwiąże problem przypadkowo zamkniętych kart

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa, która według statystyk NetMarketShare w czerwcu posiadała 73,59% udziałów w rynku, wyprzedzając Microsoft Edge (10,44%) oraz Mozillę Firefox (5,38%). Przeglądarka jest regularnie rozwijana przez Google, chociaż część użytkowników nadal skarży się na wydajność oprogramowania. Z drugiej strony firma z Mountain View nie pozostaje głucha na krytykę i wdrożyła rozwiązania, które przyspieszają działanie aplikacji nawet o 23%. Dzieje się tak za sprawą wprowadzonego w Chrome 91 nowego kompilatora dla silnika JavaScript V8. Oczywiście nadal daleko jest do ideału, ale niewątpliwie całość działa lepiej niż kiedyś. Producent usprawnia swój program również w przypadku innych elementów m.in. działania kart. Któż z nas przez przypadek nie zamknął otwartej karty, która była akurat potrzeba? Opisana sytuacja zapewne dotyczy nie jednego z nas, dlatego Google postanowiło podziałać w tym temacie.

Google Chrome pozwoli nam odzyskać kartę w ciągu 15 sekund od momentu jej zamknięcia.

Google Chrome rozwiąże problem przypadkowo zamkniętych kart

Jak podaje serwis Android Police, opierając się na zmianach wprowadzonych w Chromium Gerrit proces odzyskiwania kart zostanie uprawniony, a całość działaniem przypomina funkcję "wstecznej pamięci podręcznej" znanej z przeglądarkowej wersji na Androida. Chrome przyspiesza wówczas przejście do uprzednio odwiedzonej strony internetowej, by usprawnić przeglądanie. Jeśli chodzi o utracone karty, to aplikacja nie skasuje zamkniętej karty ze swojej pamięci od razu, dając użytkownikom 15 sekund na jej przywrócenie z pamięci komputera, bez konieczności pobierania danych z serwera. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób ze słabszym połączeniem internetowym. Obecnie narzędzie nie trafiło nawet do rozwojowej edycji Canary, więc nie wiemy kiedy zostanie wprowadzone przez Google. Jest to z pewnością interesująca opcja, która powinna okazać się zbawienna, kiedy przypadkowo zamkniemy ważną kartę.

Google zamierza ponadto udostępnić tryb "tylko HTTPS". W skrócie przy aktywnej opcji, która domyślnie pozostanie wyłączona i wejściu na portal bez ważnego certyfikatu HTTPS np. tylko z HTTP dostaniemy odpowiednie ostrzeżenie. Wprowadzenie tej funkcji powinni zająć programistom maksymalnie kilka miesięcy. Google wycofało się natomiast z pomysłu ukrywania linków. Producent przeprowadził uprzednio testy tego narzędzia, lecz nie przypadło ono do gustu użytkownikom przeglądarki. Wedle pomysłu dopiero kliknięcie w adres prowadziło do ujawnienia całej treści linku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome rozwiąże problem przypadkowo zamkniętych kart

 0