Google i Apple mogą mieć kłopoty. Giganci znaleźli się na celowniku brytyjskiego urzędu

Google i Apple mogą mieć kłopoty. Giganci znaleźli się na celowniku brytyjskiego urzędu

Google i Apple mogą mieć problemy w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy urząd zamierza przeprowadzić postępowanie wymierzone w obu producentów.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (CMA) planuje wszcząć dochodzenie w sprawie praktyk Apple i Google polegających na forsowaniu autorskich przeglądarek internetowych na swoich platformach. Brytyjczycy mogą zmusić producenta iPhone'ów do zaproponowania alternatywnych aplikacji w systemie iOS, a nie tylko domyślnego Safari. Obecnie Apple dopuszcza inne przeglądarki na iOS i iPadOS, ale muszą one korzystać z silnika przeglądarki Apple. Analogiczna decyzja może zostać podjęta w przypadku Androida oraz Chrome. Najpierw brytyjski urząd musi przeprowadzić konsultację i wtedy zdecydować o ewentualnym wszczęciu postępowania przeciwko Apple oraz Google.

Apple i Google znalazły się na celowniku brytyjskiego urzędu za praktyki monopolistyczne.

Google i Apple mogą mieć kłopoty. Giganci znaleźli się na celowniku brytyjskiego urzędu

Następuje to po rocznym badaniu, które wykazało, że Apple i Google mają "skuteczny duopol" w ekosystemach mobilnych. Według CMA giganci technologiczni całkowicie kontrolują systemy mobilne, sklepy z aplikacjami oraz przeglądarki internetowe na urządzeniach przenośnych. Wprawdzie zmuszanie Apple i Google do bardziej liberalnego podejścia na ich platformach spotka się z aprobatą części użytkowników, tak nie brak osób przyzwyczajonych do aktualnej sytuacji i tego, że np. Safari pozostaje domyślnym narzędziem do przeglądania sieci.

Andrea Coscelli, główny dyrektor CMA powiedział, iż "Apple i Google posiadają wszelkie karty w rękach jeśli chodzi o to jak użytkownicy korzystają ze sprzętu i jakie mają opcje". "Choć wiele ich usług i produktów jest dobrych, to działanie pozwala im odciąć się od konkurencji, ograniczając wybór oraz brytyjski sektor technologiczny". Przy okazji urząd z Anglii stwierdził, iż gry stanowią sporą część przychodów Apple a zakaz dodawania do App Store aplikacji do grania w chmurze stanowi złamanie zasad konkurencyjności.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google i Apple mogą mieć kłopoty. Giganci znaleźli się na celowniku brytyjskiego urzędu

 0