Google ogłasza upadłość w Rosji, po tym jak konta firmy zostały zablokowane

Google ogłasza upadłość w Rosji, po tym jak konta firmy zostały zablokowane

Jak podaje Reuters, rosyjski oddział Google zamierza złożyć wniosek o upadłość, gdyż jak twierdzi nie jest w stanie utrzymać swojej działalności w tym kraju. Warto odnotować, że Google w 2021 r. zarobiło w Rosji 134,3 mld rubli (około 2,086 mld USD) i zatrudniało ponad 100 pracowników.

„Przejęcie przez władze rosyjskie konta bankowego Google w Rosji uniemożliwiło funkcjonowanie naszego biura w Rosji, w tym zatrudnianie i płacenie pracownikom z Rosji, płacenie dostawcom i partnerom oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych” – powiedział rzecznik Google w wydanym oświadczeniu. „Google Russia opublikowało zawiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości” - dodał.

Jak podaje Reuters, rosyjski oddział Google zamierza złożyć wniosek o upadłość, gdyż jak twierdzi nie jest w stanie utrzymać swojej działalności w tym kraju.

Google ogłasza upadłość w Rosji, po tym jak konta firmy zostały zablokowane

W marcu Google zawiesił sprzedaż reklam w Rosji wkrótce po tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Należący do Google YouTube również zakazał reklam na kanałach należących do rosyjskich mediów państwowych, a później całkowicie zablokował te kanały. W grudniu ubiegłego roku Rosja nałożyła na Google grzywnę w wysokości 7,2 mld rubli po tym, jak firma odmówiła usunięcia treści, które Rosja uważa za nielegalne. Kara stanowiła około 8 procent przychodów Google w Rosji.

Ponadto, jak donosi rosyjska telewizja, w kwietniu władze skonfiskowały 1 miliard rubli (około 15 milionów dolarów) od Google po tym, jak ten nie przywrócił dostępu do konta YouTube tego kanału TV. Rosyjski regulator komunikacji zagroził również nałożeniem na Google kolejnej kary w wysokości 8 milionów rubli po tym, jak usunął „nielegalne” filmy z YouTube. Nie jest jasne, ile majątku w sumie Rosja przejęła od Google.

Jak dotąd Google wydaje się pierwszą dużą firmą technologiczną, która złożyła wniosek o upadłość w Rosji w wyniku wojny z Ukrainą. Inne podmioty, takie jak Apple, Meta i Microsoft, zawiesiły działalność w tym kraju, ale ich rosyjskie oddziały nie ogłosiły bankructwa. Jeśli chodzi o inne branże, to Buyk, wspierany przez Rosję start-up dostarczający żywność, w marcu ogłosił upadłość w wyniku sankcji gospodarczych nałożonych na kraj. W poniedziałek McDonald's ogłosił, że po ponad 30 latach w kraju opuści Rosję i będzie sprzedawał swoje restauracje typu fast-food lokalnemu biznesowi.

Chociaż Rosja nie posunęła się tak daleko, aby zakazać usług Google, to wprowadziła taki ban na serwisy Meta, czyli Facebooka i Instagrama. Google twierdzi, że jego bezpłatne usługi będą nadal dostępne w kraju. „Ludzie w Rosji polegają na naszych usługach, aby uzyskać dostęp do wysokiej jakości informacji, a my nadal będziemy udostępniać bezpłatne usługi, takie jak wyszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy, Android i Play” – dodał rzecznik Google.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google ogłasza upadłość w Rosji, po tym jak konta firmy zostały zablokowane

 0