Google wydało aktualizację, która eliminuje luki w przeglądarce Chrome

Google wydało aktualizację, która eliminuje luki w przeglądarce Chrome

Google wydało pilną aktualizację bezpieczeństwa do przeglądarki Chrome, która usuwa luki, więc jej instalacja jest konieczna. Google nie ujawnia szczegółów o lukach z powodu bezpieczeństa użytkowników.

Google wdraża aktualizację bezpieczeństwa we wszystkich wersjach Chrome zarówno tych desktopowych, jak i mobilnych. Jeżeli program nie przeprowadził automatycznej aktualizacji, to wówczas możemy spróbować wyszukać ją ręcznie przechodząc do sekcji Pomoc -> Google Chrome - informacje. Producent zaleca jak najszybszą implementację łatki. Update 96.0.4664.110 kasuje bowiem pięć luk, z czego jedna oznaczona jako CVE-2021-4102 pozostaje aktywa i wykorzystuje podatności silnika Chrome V8 JavaScript. Jej odkrycia dokonał tajemniczy badacz bezpieczeństwa.

Google wydało aktualizację bezpieczeństwa do Chrome, która eliminuje luki.

Google wydaje aktualizację, która eliminuje luki 0-day w przeglądarce Chrome

W takim przypadku atakujący może wywołać dowolny kod uciekając z bezpiecznej piaskownicy, co teoretycznie może mieć fatalne skutki dla użytkownika. Na liście są natomiast luki CVE-2021-4098, CVE-2021-4099, CVE-2021-4100, CVE-2021-4101 i CVE-2021-4098. Google nie podaje dokładnych szczegółów wymienionych dziur ani skali ich wykorzystania przez cyberprzestępców. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Hakerzy jednak chętnie wykorzystują luki w oprogramowaniu, więc zapewne w tej sytuacji było podobnie. Co ciekawe Google w 2021 roku załatało 16 luk zero-day w przeglądarce Chrome.

Oprócz tego Google regularnie rozwija swoją przeglądarkę i czasami pochyla się nad jej piętą achillesową, którą jest wydajność. Aplikacja chętnie zjada zasoby naszych komputerów i choć na przestrzeni lat nastąpiła pewna poprawa, to wciąż daleko jest od ideału. Producent dokonał poprawek, zdradzając, iż Native Window Occlusion przyczyniło się do szybszego uruchamiania Chrome w wydaniu dla Windowsa od 8,5% do 25,8%. Zredukowano zużycie pamięci karty graficznej o 3,1%, oprogramowanie ma także o 20,4% mniej klatek do renderowania, następuje 4,5% mniej awarii renderowania czy o 3% poprawiło się wyjście.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google wydało aktualizację, która eliminuje luki w przeglądarce Chrome

 0