Mercedes-Benz z pierwszą homologacją dla zautomatyzowanego systemu jazdy 3 poziomu. Tesla w tyle...

Mercedes-Benz z pierwszą homologacją dla zautomatyzowanego systemu jazdy 3 poziomu. Tesla w tyle...

W minionym tygodniu Mercedes-Benz wyprzedził konkurencję (Tesla) i jako pierwszy na świecie producent samochodów uzyskał homologację na system autonomicznej jazdy poziomu 3. Poziom 3 oznacza warunkowo zautomatyzowany systemem jazdy.

System od Mercedes-Benz nazywa się Drive Pilot i już w przyszłym roku pojawi się w sedanach Klasy S i EQS. Oznacza to, że samochody będą mogły poruszać się autonomicznie bez nadzoru kierowcy nawet w dużym ruchu, jednak tylko na wyznaczonych odcinkach autostrad i maksymalnie z prędkością 60 km/h. Jak dotąd producenci maksymalnie oferowali systemy poziomu 2, czyli wspomagające kierowcę. Systemy te łączyły tempomat  i asystenta utrzymania pasa ruchu, co oznacza, że mogły wyśrodkowywać auto między pasami, jak również mogły same przyspieszać i hamować - jednak konieczny był nadzór kierowcy nad działaniami automatu.

Mercedes-Benz jako pierwszy uzyskał zgodę na wprowadzenie autonomicznego systemu jazdy poziomu 3 - czyli poruszającego się i kontrolującego sytuację bez konieczności udziału kierowcy. 

Nowy system jest prawdziwie zautomatyzowany i nie wymaga uwagi kierowcy. Wykorzystuje kombinację radaru, kamer, lidaru, mikrofonów (do wykrywania pojazdów uprzywilejowanych) i czujnika wilgoci, a także bardzo dokładnego GNSS samochodu, który lokalizuje samochód na mapie HD. Po włączeniu Drive Pilot przejmuje zarządzanie świadomością sytuacyjną i będzie musiał poradzić sobie ze wszystkimi niespodziankami na drodze i podejmować działania omijające za kierowcę.

Niestety, nie jest to system, który będzie działał na wszystkich drogach.  Drive Pilot będzie ściśle kontrolowany i będzie działał tylko na wstępnie zmapowanych, wyznaczonych drogach z prędkością do 60 km/h na godzinę. Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego stwierdził, że system jest bezpieczny i przyznał firmie Mercedes-Benz zgodę na wdrożenie Drive Pilot w pierwszej połowie 2022 roku. Zgoda Niemiec otwiera drogę do uzyskania podobnych zezwoleń również w pozostałych krajach Unii Europejskiej i innych jak Korea, Japonia, Australia i Wielka Brytania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercedes-Benz z pierwszą homologacją dla zautomatyzowanego systemu jazdy 3 poziomu. Tesla w tyle...

 0