Górnicy uciekają od Chia. Uważajcie na używane dyski SSD

Górnicy uciekają od Chia. Uważajcie na używane dyski SSD

Nie od dziś wiadomo, że wydobywanie waluty Chia znacznie skraca żywotność dysków półprzewodnikowych. Nawet producenci dysków SSD ostrzegają, że wydobywanie kryptowaluty wykracza poza normalne użytkowanie, powodując utratę gwarancji. Teraz gdy Chia nieustannie traci na wartości, na rynku pojawiać się może coraz więcej dysków, których stan pozostawia wiele do życzenia.

Kupujący, którzy szukają okazyjnych cen na rynku używanych podzespołów, powinni zachowywać ostrożność i żądać informacji na temat kondycji dysku, by nie otrzymać przedmiotu o znacznie skróconej żywotności. Chia spowodowała, że górnicy (zwłaszcza w Chinach) skupowali wszystkie dyski twarde i SSD, jaki mogli znaleźć. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, Chia nie wydobywa się dzięki mocy procesora, karty graficznej lub koparki ASIC. Zamiast tego Chia potrzebuje dużej ilości przestrzeni dyskowej do przechowywania oraz szybkich dysków do kreślenia działek. 

Spadek zainteresowania Chia powoduje, że górnicy pozbywają się dysków SSD. Niestety, o ile pochodzące z koparek karty graficzne są przeważnie w bardzo dobrym stanie, tak dyski mogą mieć poważnie ograniczoną żywotność.

Chia to niedawno wprowadzony "zielony" blockchain, którego celem miało być zmniejszenie zużycia energii, a przy przy okazji mógł mocno przyczynić się do wzrostu cen dysków. Wszystko jednak wskazuje, że boom na tę walutę bardzo szybko się skończył, a teraz następuje wyprzedawanie zakupionych do wydobycia dysków, by maksymalnie ograniczyć straty. Początkowo jedna moneta Chia była wyceniana nawet na 1600 USD, jednak stan rynku kryptowalut, stale rosnąca przestrzeń sieciowa Chia, malejące prawdopodobieństwo sukcesu wydobycia oraz brak opłacalnych giełd monet spowodowały ostatnio, że cena spadła poniżej poziomu 220 USD.  

Po ciągłym spadku wartości, górnicy monety zaczęli opuszczać sieć i likwidować swoje zasoby sprzętowe. Niestety, dyski takie często opisywane są jako nowe lub odnowione. Ogromna ilość zapisywanych na dyskach danych, zmniejsza żywotność układu. Każde przygotowanie działki Chia na dysku SSD lub NVME zmniejsza ogólną żywotność o około 300 GB.  Potencjalni nabywcy mogą poprosić sprzedawców o przedstawienie dowodów na potencjalny stan dysku, korzystając z narzędzi, od CrystalDiskMark po autorskie oprogramowanie do dysków, takie jak Samsung Magician lub Crucial Storage Executive.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Górnicy uciekają od Chia. Uważajcie na używane dyski SSD

 0