GPU RDNA 4 pojawiły się w sterownikach Linuxa. Czego się spodziewać po nowej generacji AMD?

GPU RDNA 4 pojawiły się w sterownikach Linuxa. Czego się spodziewać po nowej generacji AMD?

Karty graficzne AMD Radeon RX 7000 oparte są na architekturze RDNA 3, a jeśli śledzicie nasze newsy na bieżąco, to zapewne słyszeliście też już o RDNA 3.5. To odświeżenie architektury RDNA 3 nie dotyczy jednak samodzielnych GPU, ale wyłącznie zintegrowanych grafik i w przypadku nowych dedykowanych Radeonów musimy poczekać na RDNA 4. Niewiele wiadomo na temat architektury nowej generacji od AMD, ale być może właśnie otrzymaliśmy pierwsze wskazówki.

W aktualizacji projektu LLVM pracownik AMD, Jay Foad, dodał obsługę „nowych celów GFX12 gfx1200 i gfx1201”. GFX12 odnosi się do kolejnej generacji RDNA, czyli RDNA 4, natomiast gfx1200 i gfx1201 odnoszą się do poszczególnych modeli GPU wykorzystujących tę architekturę. Nie wiemy nic o tym, jak faktycznie wyglądają te GPU, a niniejsza informacja o łatce nie ujawnia żadnej informacji na ten temat. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu czego szukać.

RDNA 4

Jak widać na podstawie tej małej próbki liczb „gfx”, oryginalne GPU AMD RDNA, Radeon RX 5700 XT, był oparty na układzie graficznym Navi 10, któremu przypisano oznaczenie „gfx1010”. Pomimo znaczącej ewolucji tego projektu, RDNA 2 przeskoczył jedynie z 1010 do 1030 - ostatnia cyfra zazwyczaj wskazuje, z jakim segmentem rynku mamy do czynienia. RDNA 3 przesunęło licznik do 1100, co oznacza znacznie bardziej znaczącą zmianę architektoniczną.

Jeśli GPU AMD Radeon nowej generacji przeskoczą aż do „gfx1200”, może to oznaczać, że kolejne układy graficzne firmy będą bardzo znaczącą zmianą w stosunku do RDNA 3. Można się z tego cieszyć, ponieważ chociaż GPU RDNA 3 są w pełni kompetentne pod względem wydajności, nie zrobiły na nas większego wrażenia pod względem efektywności energetycznej w porównaniu z RDNA 2. Wciąż odstają też wyraźnie pod względem wydajności w ramach śledzenia promieni. 

Według Red Gaming Tech układy graficzne Navi 44 i Navi 48 są układami graficznymi ze średniej półki.

Z poprzednich przecieków słyszeliśmy już, że w ofercie AMD RDNA 4 nie znajdą się żadne karty graficzne z najwyższej półki. Według źródła przecieku RedGamingTech powodem tego jest fakt, że AMD planowało złożony, wieloukładowy projekt dla high-endowych GPU RDNA 4, który jednak został anulowany ze względu na jego nadmierne skomplikowanie. Podobno wszystkie układy graficzne RDNA 4, które ukażą się w sprzedaży, będą oparte na słabszych konstrukcjach monolitycznych i możliwe, że zostaną wydane wraz z odświeżeniem Navi 31. 

Według Red Gaming Tech układy graficzne Navi 44 i Navi 48 są układami graficznymi ze średniej półki. Mówi się, że zawierają 32 lub 20 jednostek WGP na bazie architektury RDNA 4 o nieznanej konfiguracji procesorów strumieniowych.

RDNA 4 - możliwa konfiguracja 1:

  • N48: 32 WGP, 48MB Infinity Cache, 192-bit GDDR7, PCIe Gen 5 x16
  • N44: 20 WGP, 32MB Infinity Cache, 128-bit GDDR7, PCIe Gen 5 x8

RDNA 4 - możliwa konfiguracja 2:

  • N48: 32 WGP, 32MB Infinity Cache, 128-bit GDDR7, PCIe Gen 5 x8
  • N44: 20 WGP, 24MB Infinity Cache, 96-bit GDDR7, PCIe Gen 5 x8

Oczywiście nowe Radeony z serii 8000 nie ukażą się wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku. Mając to na uwadze, wszelkie przecieki należy traktować z przymrużeniem oka, bo na zmianę planów AMD jest jeszcze sporo czasu. Miejmy nadzieję, że RDNA 4 zwiększy efektywność energetyczną AMD i zaoferuje kilka atrakcyjnych GPU średniej klasy, ponieważ ten segment obecnie nie wygląda najlepiej. Ostatnie plotki wspominały nawet, że nowy średniak od czerwonej ekipy może dorównać lub przewyższyć wydajnością Radeona RX 7900 XT.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU RDNA 4 pojawiły się w sterownikach Linuxa. Czego się spodziewać po nowej generacji AMD?

 0