Grafiki w końcu w niższej cenie? Analitycy prognozują niższy popyt i zwiększone dostawy

Grafiki w końcu w niższej cenie? Analitycy prognozują niższy popyt i zwiększone dostawy

Pojawiają się pierwsze optymistyczne oznaki poprawy na rynku kart graficznych. Z prognoz wynika bowiem, że wraz ze mniejszym popytem ze strony górników, dostawy GPU wzrosną w tym roku o 10%.

DigiTimes Asia donosi, że ASUS, MSI, Gigabyte i ASRock odnotowały znaczny wzrost dostaw kart graficznych w zeszłym roku i oczekuje się, że w 2022 r. przyniesie kolejny 10% wzrost. Typowe zapotrzebowanie zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i branży gier, wraz ze wzrostem liczby przypadków Covid-19, niedoborami komponentów i opóźnieniami logistycznymi utrzymuje wysokie ceny kart graficznych i niską dostępność. Przewiduje się jednak, że wraz z kolejnym wzrostem dostaw kart w tym roku, popyt konsumentów faktycznie zmaleje.

DigiTimes Asia donosi, że ASUS, MSI, Gigabyte i ASRock odnotowały znaczny wzrost dostaw kart graficznych w zeszłym roku i oczekuje się, że w 2022 r. przyniesie kolejny 10% wzrost.

Grafiki w końcu w niższej cenie? Analitycy prognozują niższy popyt i zwiększone dostawy

Co istotne, analitycy podkreślają, że nie chodzi o mniejszy popyt ze strony graczy, którzy od przeszło roku próbują zakupić karty graficzne w normalnych cenach. Spowalniający popyt ze strony konsumentów wynika z nadchodzącego przejścia Ethereum z mechanizmu dowodu pracy na dowód stawki. Gdy tak się stanie, możemy spodziewać się mniejszego zapotrzebowania na GPU ze strony górników. W połączeniu ze zwiększonymi dostawami jest szansa na tańsze karty graficzne, które będą bardziej dostępne.

Raport DigiTimes Asia opublikowano po tym, jak dyrektor finansowa NVIDII, Colette Kress, obiecała, że ​​firma będzie w stanie zwiększyć podaż swoich kart graficznych w celu zaspokojenia popytu w drugiej połowie tego roku. „Współpracujemy również z naszymi łańcuchami dostaw, aby pomóc w zaspokojeniu naszych przyszłych potrzeb w zakresie mocy produkcyjnych w drugiej połowie… 2022 r.” – powiedział Kress.

Nie przewiduje się jednak spadku popytu na notebooki. DigiTimes Asia pisze, że ASUS, Dell, HP i Apple mają zarezerwowane zamówienia chipów na najbliższe 1 do 2 lat i spodziewają się, że dostawy laptopów pozostaną na stałym poziomie lub wzrosną o 10% w 2022 r.

Spodziewamy się również premiery kart graficznych Arc Alchemist od Intela w ciągu najbliższych kilku miesięcy i miejmy nadzieję, że nastąpi w tym pierwszym kwartale, co powinno zaspokoić część popytu. Ponadto Radeon RX 6500 XT, który pojawi się 19 stycznia, powinien być mniej atrakcyjny dla górników, ponieważ ma tylko 4 GB pamięci VRAM, a niedawny raport pokazał, że ceny kart w Europie nie wykazują już trendu wzrostowego (chociaż o spadkach też jeszcze nie ma mowy).

Wielu specjalistów nie spodziewa się, że popyt na karty graficzne i ich podaż całkowicie się wyrównają do 2023 r., ale druga połowa tego roku może być pierwszą od dłuższego czasu okazją do zakupu nowej grafiki bez koniecznoci brania pożyczki czy korzystania z serwisów aukcyjnych.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grafiki w końcu w niższej cenie? Analitycy prognozują niższy popyt i zwiększone dostawy

 0