Grand Theft Auto 3 mogło być grą ekskluzywną na Xboxa

Grand Theft Auto 3 mogło być grą ekskluzywną na Xboxa

Grand Theft Auto 3 to pierwsza gra z serii, która przeszła na silnik 3D, rezygnując z charakterystycznego widoku z góry, którego możemy doświadczyć w dwóch pierwszych odsłonach. Produkcja trafiła na liczne platformy sprzętowe, aczkolwiek mogła zadebiutować wyłącznie na Xboxie.

Nowy film dokumentalny poświęcony historii Xboxa zdradził, że Grand Theft Auto 3 miało okazję trafić na wyłączność pierwszej konsoli Microsoftu i kto wie jak potoczyłaby się przyszłość popularnej marki. Propozycję wydania gry na tej konsoli złożył Rockstar Games, ale Microsoft ją odrzucił, w efekcie trójka trafiła w pierwszej kolejności na PlayStation 2 w 2001 roku, następnie na PC w 2002 roku, a dopiero w 2003 zagrali w nią posiadacze Xboxów. Studio odrzucone przez giganta z Redmond zwróciło się więc do Sony, które było chętne do współpracy i publikacji GTA 3 w ramach czasowej ekskluzywności na PlayStation 2. "W 2001 roku Rockstar Games zwrócił się do Microsoftu z propozycją wydania Grand Theft Auto 3 na oryginalnego Xboxa, jednak kierownictwo firmy odrzuciło ofertę, zmuszając deweloperów do spojrzenia na Sony" - słyszymy w filmie dokumentalnym.

GTA 3 mogło być grą na wyłączność pierwszego Xboxa, ale Microsoft odrzucił propozycję Rockstar Games.

Późniejsze części GTA również najpierw trafiały na PS2, a dopiero potem na PC i Xboxa. Sytuację zmienił czwarty epizod, który ukazał się jednocześnie na Xboxie 360 oraz PlayStation 3. Ciężko ocenić jak potoczyłyby się losy marki gdyby Microsoft przystał na propozycję Rockstar Games i czy ostatnie odsłony nie byłyby dostępne wyłącznie na Xboxach i komputerach. Nie ulega wątpliwości, że Grand Theft Auto 3 pozostaje punktem zwrotnym dla serii, a także ważnym dla samej branży gier dzięki wprowadzeniu otwartego świata 3D oraz elementów niespotykanych na co dzień w ówczesnych tytułach.

Rockstar Games chciał uczcić rocznicę wydania gry remasterami, które zawiodły na całej linii i zostały uznane za skok na kasę ze strony wydawcy. Nie tylko cyfrowe wydanie wzbudza rozczarowanie graczy, ale i te fizyczne. Fani są rozczarowani, iż w pudełkach GTA: Trilogy Remastered umieszczono jedynie płytę z grą zamiast dodatkowych bonusów jak choćby mapa czy nawet instrukcja obecnych w pierwotnych wersjach. Tym bardziej jest to rozczarowujące gdy spojrzymy na cenę pakietu, za który należy zapłacić 235 złotych. Graliście już w remastery trylogii GTA? Jak ją oceniacie?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grand Theft Auto 3 mogło być grą ekskluzywną na Xboxa

 0