Gwałtowny spadek cen pamięci DDR5 jeszcze w tym roku?

Gwałtowny spadek cen pamięci DDR5 jeszcze w tym roku?

Jak wskazuje niedawny raport DigiTimes Asia, ceny pamięci DDR5 mają znacząco spaść jeszcze w bieżącym roku. W lipcu ceny kontraktowe zmalały ponoć aż o 20%. Według źródeł moduły DDR5 były w pewnym momencie droższe o 200% w porównaniu do kości DDR4. Ta różnica zmniejszyła się jednak do wartości 100%. Mówi się również, że pamięci DDR5 będą zbliżone cenowo do DDR4.

Kolejne generacje procesorów Intela oraz AMD są tuż za rogiem. Wraz z nowymi układami zadebiutować mają także nowe platformy z obsługą pamięci DDR5. Bez wątpienia obecna wycena tych kości jest mało atrakcyjna, jednak możemy spodziewać się znaczących obniżek jeszcze w tym roku. Jak wskazuje raport DigiTimes Asia, w samym lipcu, ceny kontraktowe DDR5 spadły aż o 20%, podczas gdy DDR4 odnotowało 10-15% spadek. Ponadto w pewnym momencie, moduły DDR5 były o 200% droższe w porównaniu do kości DDR4. Teraz ta różnica wynosi 100%. Według źródeł sprzedaż pamięci DDR5 na rynku detalicznym to obecnie "prawie strata pieniędzy". Na rynku mainstreamowym ceny chipów DDR4 spadły do około 2 USD, a DDR5 do 5 USD.

Według najnowszych doniesień kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za pamięci DDR5 może niedługo znacząco zmaleć. Przewiduje się, że kości DDR5 będą zbliżone cenowo do DDR4.

AMD EXPO

Nie da się ukryć, że niższa cena nowego standardu pamięci RAM będzie działać na korzyść zarówno Intela, jak i AMD. Więcej osób będzie mogło dokonać wymiany platformy. Warto jeszcze przypomnieć, że osoby zainteresowane kupnem procesora z serii Ryzen 7000 będą zmuszone do wybrania modułów DDR5, bowiem tylko takie obsługuje podstawka AM5. Samo AMD pracuje natomiast z wieloma producentami w celu wprowadzenia zestawów EXPO.

W przypadku platformy Intela możemy zaopatrzyć się równie dobrze w kości DDR4, jednak nowsza pamięć gwarantuje wyższe osiągi. Jeśli wierzyć doniesieniom, wykorzystanie modułów DDR5 może znacząco przyspieszyć w przyszłym roku, kiedy ceny chipów osiągną najbardziej korzystny poziom. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób planujących przesiadkę na AM5.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gwałtowny spadek cen pamięci DDR5 jeszcze w tym roku?

 0