Hasła tracą na popularności. Użytkownicy wolą inne zabezpieczenia

Hasła tracą na popularności. Użytkownicy wolą inne zabezpieczenia

Hasła to podstawowe narzędzie zabezpieczające, mimo iż dostępne są inne rozwiązania takie jak czytnik linii papilarnych, system rozpoznawania twarzy czy dwustopniowa weryfikacja. Jak pokazują dane hasła tracą jednak na popularności.

Jak wynika z danych Barometru, hasła tracą na popularności. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 10 000 konsumentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Australii, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Indiach i Chinach, FIDO szacuje, że użycie hasła w sieci spadło o 5- 9% rok do roku. Ankieta wykazała, że logując się do usług finansowych, komputerów i kont służbowych, mediów społecznościowych, usług przesyłania strumieniowego lub inteligentnych urządzeń domowych, ludzie częściej korzystają z biometrii czy innych wygodnych form uwierzytelniania. Jednak pomimo spadku hasła nadal są numerem jeden uwierzytelniania w internecie.

Hasła są najpopularniejszym narzędziem do zabezpieczenia konta, ale z tego rozwiązania zrezygnowało 5- 9% użytkowników rok do roku.

Hasła

Siedem na dziesięć (70%) osób musiało skorzystać z opcji odzyskiwania hasła w danym miesiącu. Dotyczy to również dostawców usług i sprzedawców detalicznych, przy czym ponad połowa (59%) osób po prostu rezygnuje z dostępu do usług online. Ponadto 43% osób zgłosiło rezygnację z zakupu, ponieważ nie pamiętali hasła do konta. FIDO informuje, że uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) za pomocą jednorazowych kodów dostępu SMS (OTP) wzrosło o 1%-4%. "Ludzie uważają hasła za uciążliwe i unikają ich kiedy tylko mogą" - powiedział Andrew Shikiar, dyrektor wykonawczy i dyrektor ds. marketingu FIDO Alliance.

Chociaż odejście od haseł to dobra rzecz, Shikiar zauważył, że wciąż jest wiele do zrobienia, zanim wszyscy będą mieli zagwarantowane większe bezpieczeństwo w Internecie. Użytkownicy stosują często proste do złamania hasła. W 2021 roku najpopularniejszymi hasłami były "123456", "123456789", "12345", "qwerty", "password" czy "12345678". Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo sporo zależy od użytkowników i wybrania odpowiednio mocnego hasła najlepiej z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci dwustopniowej weryfikacji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hasła tracą na popularności. Użytkownicy wolą inne zabezpieczenia

 0