HDMI Cable Power pozwoli na dłuższe kable bez dodatkowych złącz zasilających

HDMI Cable Power pozwoli na dłuższe kable bez dodatkowych złącz zasilających

Dłuższe aktywne kable HDMI mają zwykle złącze micro USB lub USB-C do zasilania wewnętrznego chipsetu używanego do wzmacniania sygnału. Te porty nie będą już potrzebne, jeśli zakupimy kabel i urządzenie źródłowe, które otrzymają certyfikat HDMI Cable Power.

HDMI Forum właśnie ogłosiło nową poprawkę do standardu HDMI 2.1a. Ta dodaje obsługę HDMI Cable Power, która umożliwia aktywnym kablom pobieranie energii bezpośrednio ze złącza bez konieczności używania osobnego kabla zasilającego. Dotychczas pasywne kable HDMI 2.0 mogą rozciągać się na ponad 10 metrów przy zachowaniu maksymalnej przepustowości. Jednak specyfikacja HDMI 2.1 prawie potroiła maksymalną szybkość przesyłania danych, co wiąże się z pewną ceną. Obecnie najlepsze kable pasywne obsługujące pełne 48 Gb/s mogą osiągnąć około 3 metry, zanim napotkają trudności z osłabianiem sygnału.

HDMI Forum właśnie ogłosiło nową poprawkę do standardu HDMI 2.1a, która dodaje obsługę HDMI Cable Power.

HDMI

Obecnie jeśli potrzebujemy dłuższych kabli HDMI 2.1, musimy sięgać po ich aktywne wersje. Mają one w sobie chipy i retimery, które współpracują ze sobą, aby zmniejszyć jitter sygnału. Standardowe kable HDMI mogą przenosić prąd o natężeniu do 50 mA, co zwykle nie wystarcza do zasilania obwodów wewnętrznych. HDMI Cable Power podnosi ten limit do 300 mA przy napięciu 5 V, eliminując potrzebę oddzielnego złącza USB do zasilania. Zasadniczo, aktywne kable z obsługą kabla HDMI będą podłączane tak samo jak kable pasywne, z wyjątkiem tego, że będą jednokierunkowe, więc istotne będzie, który koniec podłączamy do źródła, a który do wyświetlacza. 

Warto dodać, że urządzenie źródłowe również musi obsługiwać specyfikację HDMI Cable Power, abyśmy mogli skorzystać z takiego kabla, więc rozwiązanie to może nie zadziałać na dotychczasowych konfiguracjach. HDMI Forum tłumaczy, że konsumenci powinni sprawdzać specyfikacje lub opakowanie urządzenia, aby ustalić, czy funkcja jest obsługiwana.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HDMI Cable Power pozwoli na dłuższe kable bez dodatkowych złącz zasilających

 0