HP Omen X Emperium - pierwszy BFGD oficjalnie. 65-cali, 144 Hz, HDR i 4K

HP Omen X Emperium - pierwszy BFGD oficjalnie. 65-cali, 144 Hz, HDR i 4K

Pamiętacie Big Format Gaming Display (BFGD), czyli specjalne, niezwykle imponujące gamingowe monitory zapowiadane przez NVIDIĘ przed rokiem na targach CES 2018? Mowa tu o ogromnych wyświetlaczach w rozmiarze sporego telewizora o rozdzielczości 4K ze wsparciem prawdziwego HDR przy wysokiej częstotliwości odświeżania. Co prawda pierwotnie Zieloni planowali wraz z partnerami wypuścić pierwsze tego typu produkty n rynek jeszcze w ubiegłym roku, ale inicjatywa ta zaliczyła spore opóźnienie i oficjalnie przełożono jej premierę w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to firma obiecała, że monitory trafią na rynek w 2019 roku. Wygląda na to, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na pierwsze BFGD, ponieważ na CES 2019 zaprezentowano pierwszy tego typu sprzęt, a konkretniej zrobiło to HP, ujawniając swój Omen X Emperium.

HP Omen X Emperium to 65-calowy monitor, a więc urządzenie w rozmiarze, które śmiało może zastąpić telewizor i raczej trudno sobie wyobrazić stawianie takiego sprzętu na biurku.

Warto zacząć od tego, że mamy do czynienia z 65-calowym (dokładniej 64,5-calowym) monitorem, a więc urządzeniem w rozmiarze, który śmiało może zastąpić telewizor i raczej trudno sobie wyobrazić stawianie takiego sprzętu na biurku, nie tylko ze względu na ilość potrzebnego miejsca, ale też niemożność objęcia tak dużego ekranu wzorkiem z  tak bliskiej odległości. HP Omen X Emperium bazuje na 8-bitowym panelu AMVA o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) i częstotliwości odświeżania 144 Hz oraz 95% pokryciu palety kolorów DCI-P3. Oczywiście nie zabrakło tu modułu G-Sync, który zapewnia płynną rozgrywkę bez przycięć i rozrywania obrazu, a jasność wynosząca do 1000 nitów gwarantuje mocne wsparcie dla szerokiego zakresu tonalnego HDR10 (typowa jasność bez HDR wynosi 700 nitów). Kąty widzenia wynoszą w tym przypadku 178° zarówno w pionie, jak i poziomie, kontrast 4000:1 (minimum 3200:1), a czas reakcji plamki pomiędzy odcieniami szarości (GtG) to tylko 4 ms.  

Jako że Omen X Emperium zaprojektowany został z myślą rozdzielczości 4K przy wyższej częstotliwości odświeżania niż 60 Hz, znajdziemy tu pełnowymiarowy port DisplayPort 1.4, a także HDMI 2.0. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie tylnego panelu reagujące na ruch w tym obszarze, dzięki czemu łatwiej będzie nam zidentyfikować odpowiednie złącza na tylnym panelu. Co więcej, zintegrowany system podświetlenia potrafi synchronizować kolor z wyświetlanym materiałem na ekranie, co daje ciekawy efekt. Szkoda jednak, że nie zdecydowano się na zintegrowanie tunera telewizyjnego, by sprzęt z łatwością mógł zastąpić TV. W zamian otrzymujemy jednak pełną funkcjonalność Shield TV (w zestawie znajdziemy nawet dedykowany pilot), pozwalającą na streamowanie gier i korzystanie z popularnych platform, takich jak Netflix, HBO Now czy Amazon Prime. Wraz z monitorem zintegrowano także potężny soundbar wyposażony w dwa głośniki wysokotonowe i po cztery średnio- i niskotonowe. Na koniec pozostała jeszcze jedna kwestia, czyli cena. Chyba nikt nie liczył na to, że będzie tanio i za HP Omen X Emperium zapłacić trzeba będzie 4999 USD (cena potrafi skutecznie odstraszyć). Premiera sprzętu odbędzie się w przyszłym miesiącu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP Omen X Emperium - pierwszy BFGD oficjalnie. 65-cali, 144 Hz, HDR i 4K

 0