Huawei odcięte od koreańskich dostawców. Samsung i SK Hynix reagują na amerykańskie sankcje

Huawei odcięte od koreańskich dostawców. Samsung i SK Hynix reagują na amerykańskie sankcje

Huawei znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji w związku z sankcjami USA, a już wkrótce chiński gigant może mieć problem z pozyskaniem komponentów do swoich smartfonów także poza Stanami Zjednoczonymi. Jak podaje południowokoreańska gazeta Chosun llbo, zarówno Samsung, jak i producent pamięci SK Hynix, planują zawiesić sprzedaż części Huawei od przyszłego tygodnia, a konkretniej od 15 września. Tego dnia wchodzą bowiem w życie nowe restrykcje Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, zapowiedziane jeszcze w ubiegłym miesiącu. Sankcje te zakazują nieamerykańskim firmom sprzedaży komponentów chińskiemu przedsiębiorstwu, jeśli te opracowane zostały z wykorzystaniem sprzętu lub oprogramowania stworzonego w USA.

Zarówno Samsung, jak i producent pamięci SK Hynix, planują zawiesić sprzedaż części Huawei od przyszłego tygodnia.

Huawei odcięte od koreańskich dostawców. Samsung i SK Hynix reagują na amerykańskie sankcje

Wprowadzony ban już mocno wpłynął na działalność Huawei i jak przyznał niedawno szef firmy, Richard Yu, w związku z nałożonymi sankcjami smartfon Mate 40 wyposażony zostanie w ostatni high-endowy procesor Kirin. Na ograniczeniach ucierpią także inne firmy, w tym właśnie Samsung czy SK Hynix , ponieważ Huawei było bardzo dużym klientem ze stałymi zamówieniami. Co więcej, aż 40% z 13,3 mld USD przychodów wygenerowanych w pierwszej połowie tego roku przez SK Hynix, pochodziło właśnie z eksportu do Chin. Huawei starało się w większym stopniu uniezależnić od zagranicznych dostawców chipów, stawiając na komponenty od SMIC, czyli chińskiego lidera w tej branży, ale administracja Donalda Trumpa może uprzedzić producenta telefonów, wpisując tę firmę na czarną listę.  

Na początku września Departament Obrony USA potwierdził bowiem, że może dodać tego producenta układów na listę firm, które mają zakaz handlu z amerykańskimi przedsiębiorstwami, tym samym popularny dostawca podzieliłby los Huawei. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, SMIC utraci dostęp do sprzętu potrzebnego w produkcji chipów dla Huawei. Co więcej, nawet jeśli uda się uniknąć restrykcji w tym przypadku, to jednak chiński producent jest dwie generacje litografii do tyłu względem poprzedniego dostawcy Huawei, czyli TSMC. Tym samym, minie jeszcze trochę czasu zanim firma ta będzie wstanie wyprodukować procesor dla flagowych urządzeń Huawei.

Aktualizacja:

Firma Huawei podesłała nam swoje oświadczenie w tym temacie: Huawei posiada rozbudowany system dostaw, którego sprawne funkcjonowanie nie jest uzależnione od pojedynczych dostawców. Firma dysponuje rozwiązaniami technologicznymi pozwalającymi na utrzymanie stałych dostaw wyświetlaczy i będzie kontynuować współpracę z partnerami w celu dostarczania coraz lepszych produktów i usług dla konsumentów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei odcięte od koreańskich dostawców. Samsung i SK Hynix reagują na amerykańskie sankcje

 0