Huawei przedstawia Kirin 990 - flagowy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

Huawei przedstawia Kirin 990 - flagowy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

Najnowszy flagowy chipset Kirin 990 chińskiego producenta Huawei będzie produkowany również w wersji zawierającej wbudowany modem 5G. Jak ogłosiła firma podczas swojej prezentacji na IFA 2019, Kirin 990 prócz integracji z modemem ma również oferować zauważalny wzrost wydajności w porównaniu do swojego poprzednika. Produkowany w procesie technologicznym 7nm FinFET Plus EUV procesor będzie zawierał modem, który według Huawei może zaoferować maksymalną prędkość pobierania 2,3 Gb/s oraz maksymalną prędkość wysyłania 1,25 G /s, a także osiem rdzeni ARM Cortex. Co istotne - jest to ten sam proces technologiczny, który TSMC wykorzystuje przy produkcji układów A13 dla Apple. Oprócz oszczędności miejsca (nowy układ jest 26% mniejszy), Huawei twierdzi, że użycie jednego układu powinno sprawić, że telefony będą znacznie bardziej energooszczędne w porównaniu do rozwiązań wymagających stosowania odrębnych chipów.

Huawei twierdzi, że Kirin 990 zasili najnowszą serię urządzeń Mate, która zostanie ogłoszona 19 września.

Firma ogłosiła nowy SoC zaledwie kilka dni po tym, jak Samsung ogłosił własny chipset 5G - Exynos 980. Tymczasem inny ważny gracz na rynku - Qualcomm - nie ma zamiaru wypuszczać układu złożonego z procesora i modemu 5G  aż do przyszłego roku. MediaTek natomiast ma również własny SoC z 5G produkowany w procesie 7 nm, oparty na Cortex-A77 CPU oraz Mali-G77 GPU, który ogłoszono jeszcze w maju. Podobnie jak układ Exynos Samsunga, Kirin 990 w wersji 5G nie obsługuje mmWave 5G. Firma powiedziała, że ​​zdecydowała się ominąć technologię, ponieważ jest używana głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Huawei obecnie nie sprzedaje swoich urządzeń. Zamiast tego skupi swoją uwagę na wariancie 5G sub-6GHz, który jest szerzej stosowany na całym świecie.

Kirin 990 w dużej mierze opiera się na układach projektowanych przez Arm i to zarówno w przypadku CPU, jak i GPU. Jak jednak wiadomo, relacje Huawei z brytyjskim projektantem układów scalonych zostały mocno zaburzone na początku tego roku, kiedy USA nałożyło sankcje na chińską firmę. Krótko po tej decyzji Arm rzekomo poinstruowało swoich pracowników, by zerwali wszelkie kontakty z Huawei. Obecnie nie jest jasne, jaki wpływ będzie to miało na przyszłe procesory produkowane przez Huawei. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei przedstawia Kirin 990 - flagowy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

 0