iGPU RDNA 3 w układach AMD Phoenix może dorównać kartom graficznym GeForce RTX

iGPU RDNA 3 w układach AMD Phoenix może dorównać kartom graficznym GeForce RTX

Jak zauważyliśmy w serwisie videocardz, Greymon55 twierdzi, że nadchodząca zintegrowana grafika w ramach APU AMD Phoenix może oferować wydajność porównywalną do mobilnej karty RTX 3060. Co prawda mowa tu o najbardziej ograniczonej energetycznie wersji tego GeForce'a, ale wciąż, jeśli informacje te się potwierdzą, oznaczać to może zmierzch samodzielnych kart graficznych klasy budżetowej. 

Linia AMD Ryzen 7000 będzie oficjalnie obejmować dwie serie mobilne: Dragon Range do wysokowydajnych laptopów i Phoenix do cienkich i lekkich konstrukcji. Ta druga ma zawierać architekturę graficzną RDNA 3 połączoną z rdzeniami obliczeniowymi Zen 4. Układy APU z serii Phoenix będą działać w zakresie od 35 do 45 W, co prawdopodobnie oznacza serię Ryzen 7000HS i 7000H. Ta moc dotyczy jednak nie tylko grafiki, ale także CPU Zen 4 i innej zintegrowanej logiki. To powiedziawszy, twierdzenia Greymona, że ​​zintegrowany procesor graficzny RDNA 3 może oferować wydajność mobilnego RTX 3060 w 60 W wersji, byłyby rewolucją w segmencie tańszych laptopów do gier. 

Greymona podaje, że ​​zintegrowany procesor graficzny RDNA 3 może oferować wydajność mobilnego RTX 3060 w 60 W wersji.

Należy zauważyć, że 60 W wersja GeForce'a RTX 3060 nie jest zbyt popularna w najnowszych konstrukcjach, ale można ją znaleźć w laptopach takich jak ASUS ROG Zephyrus G14 z 2021 roku, a nawet tam obsługuje Dynamic Boost (+20W), a więc bezpośrednie porównanie może być trudne. Niemniej jednak GPU klasy RTX 3060 przy tak ograniczonej mocy jest co najmniej o 30% wolniejszy od w pełni odblokowanego wariantu. Jest dostarczany z zegarem GPU taktowanym w zakresie 817-1282 MHz, czyli znacznie niżej niż zegar 1702 MHz dla wariantu 115 W.

Tymczasem zintegrowana grafika AMD Ryzen RDNA jest już dostarczana z zegarem 2,4 GHz (Ryzen 9 6900HS). AMD Phoenix iGPU będzie bazować na 5 nm litografii i otrzyma dalsze optymalizacje, które mogą potencjalnie zwiększyć taktowanie iGPU. Tak więc iGPU RDNA 3 w API Phoenix nie musi koniecznie mieć tylu jednostek cieniujących, co RTX 3060, gdyż może nadrabiać braki w tym względzie znacznie wyższymi prędkościami.

Jeśli nowe zintegrowane GPU AMD otrzymają do tego wsparcie dla techniki FSR 2.0, to mogą okazać się niezwykle atrakcyjną opcją dla osób poszukujących relatywnie niedrogiego i kompaktowego laptopa do gier. Jak na razie jednak radzimy podchodzić do tych rewelacji ze sporym dystansem, przynajmniej dopóki inne źródła nie zaczną potwierdzać tych informacji. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iGPU RDNA 3 w układach AMD Phoenix może dorównać kartom graficznym GeForce RTX

 0