Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wspomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wspomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Zapewne nie na taki start swoich pierwszych samodzielnych kart graficznych dla graczy liczył Intel, zapowiadając wejście na ten segment rynku. GPU z serii Arc stały się przedmiotem licznych kontrowersji, odkąd karty te zaliczyły poważne opóźnienie, a następnie model A380 zadebiutował w Chinach. Teraz zaś za sprawą Moore's Law is Dead wyciekły wewnętrzne dokumenty i harmonogramy dotyczące kart graficznych Arc, co może dawać niezły obraz tego, co naprawdę dzieje się w dziale graficznym Intela. 

Przedstawiciele firmy Intel robią właśnie rundę honorową po popularnych YouTuberach i kanałach społecznościowych, chwaląc się możliwościami swoich obecnych i nadchodzących GPU Arc i chociaż zapewniają, że desktopowe karty graficzne Arc zadebiutują jeszcze tego lata, to jednak dział Intel Graphics może mieć inne zdanie na ten temat. 

Moore's Law is Dead prezentuje wewnętrzne dokumenty dotyczące kart graficznych Arc. Te pokazują problemy Intela.

Jak wskazuje Moore's Law is Dead, chwaląc się kilkoma dokumentami i harmonogramem, które pochodzić mają bezpośrednio od Intela, wygląda na to, że oferta stacjonarnych kart graficznych Arc może znacząco się opóźnić. W harmonogramie Arc Graphics Desktop widzimy, że globalna premiera tej serii została zaplanowana do końca lipca i obejmować miała łącznie cztery produkty dla komputerów stacjonarnych. To miała być premiera sklepowa z szeroką dostępnością. Wydarzenie „Desktop Launch Event: The Arc Experience” również było zaplanowane blisko SIGGRAPH 2022 w nadchodzącym miesiącu i miało obejmować pokazy dla prasy i panel pokazowy dla konsumentów. To jednak mogło zostać przesunięte na koniec września.

Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wpsomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Jeszcze w lipcu zadebiutować miały cztery modele z serii Intel Arc, a mianowicie: Arc A770, Arc A750, Arc A580 i Arc A380. W przeciekach pojawia się jednak również piąty model, a mianowicie budżetowy Arc A310. Intel potwierdził Arc A380, Arc A750 i Arc A770, ale dzięki wyciekom z testów mamy dowody na to, że Arc A580 również istnieje. Widzieliśmy Arc A770 Limited Edition, Arc A750 Limited Edition i Arc A380 w dwóch niestandardowych wersjach, z których jedna jest już dostępny w sprzedaży detalicznej, ale ograniczona do rynku chińskiego. Trudno mówić więc o obiecanej globalnej premierze. 

W rzeczywistości Intel oświadczył, że właśnie otrzymał modele z edycji limitowanej, które będą sprzedawane przez niego i niektórych partnerów na starcie. Jeśli chodzi o to, co dzieje z autorskimi modelami, Arc A380 miał mieć co najmniej pięć modeli przygotowanych w na premierę, jednak jak dotąd tylko jeden zadebiutował w Chinach od mało znanej globalnie firmy Gunnir.

Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wpsomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Bardziej znane marki, takie jak ASUS, MSI, Gigabyte, ASRock itp., jeszcze nie zaczęły oferować swoich autorskich projektów. Co więcej, mają narzekać na brak odpowiedniej komunikacji ze strony Intela i podobno nie znają nawet harmonogramów. Tymczasem dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, zapewnił nas podczas ogłaszania fatalnych wyników za drugi kwartał 2022 r., że karty graficzne Arc A5 i A7 do komputerów stacjonarnych zaczną być dostarczane w trzecim kwartale 2022 r., więc mamy czas do końca września, aby to zweryfikować. 

Co więcej, Tom Moore's Law is Dead twierdzi, że scheduler GPU Arch Alchemist ma „fundamentalną wadę sprzętową”, która powoduje problemy z wydajnością. „Czy mogą to poprawić… czy mogą być ograniczenia w sterownikach, które z czasem poprawią… tak… ale to nigdy nie będzie idealne. Już teraz są problemy, aby zyskać powyżej 90 klatek na sekundę przy bardzo niskich rozdzielczościach przy tak słabej karcie graficznej… jak mają sprawić, by high-endowe karty uzyskiwały powyżej 144 Hz” - dodaje Tom, ale ciężko zweryfikować jego twierdzenia i czekamy na odpowiedź Intela w tej sprawie.  

Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wpsomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Biorąc pod uwagę, że GPU Arc zaliczyły naprawdę kiepski start, pojawiają się plotki, że Intel zrezygnuje z tych grafik wkrótce po ich premierze. Wydają się one jednak szyte grubymi nićmi, ponieważ firma taka jak Intel zapewne nie będzie chciała zrezygnować z tak ogromnego projektu zaledwie po jednej generacji produktów. 

Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wpsomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

Pojawiają się również pogłoski o tym, że przyszłe GPU Arc Intela, znane jako Battlemage i Celestial, zostaną opóźnione z powodu podobnych wyzwań, a Alchemist Refresh dla urządzeń mobilnych (a nawet komputerów stacjonarnych) wypełni tę lukę w pierwszej połowie 2023 roku. Oznaczałoby to, że Alchemist będzie musiał dłużej konkurować z GPU nowej generacji NVIDIA i AMD, a tymczasem przegrywa już z obecną generacją grafik tych firm, co wymusić może na Niebieskich agresywną politykę cenową.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc - wyciek dokumentów potwierdza opóźnienia. MLiD wspomina o poważnej wadzie konstrukcyjnej

 0